Pravidla

Obsah:

Jak na to?
Povinné úkoly
Tři základní pravidla
Jak se píše hlášení
Kódy úkolů a jak jim rozumět

HALÓ, KAMARÁDE, KAMARÁDKO, CHCEŠ VĚDĚT, CO V TOBĚ VĚZÍ?

Podobně zní Foglarův úvod jeho nejslavnější knihy Hoši od Bobří řeky, která vyšla před více jak 60 lety. Od té doby se mnoho změnilo a stále rychleji mění. Tenkrát jsme nevěděli, co je to televize, počítač, mobil, internet, zato z některých potoků se dalo bez obav ještě pít, pojem alergie jsme prakticky neznali a tábořit se po domluvě dalo, kde si člověk vzpomněl. Dnes žijeme v daleko složitější době, ale Foglarova otázka "Chceš vědět, co v Tobě vězí?" je stále aktuální. Seton, v předmluvě ke svému systému zkoušek Lesní moudrosti uvedl indiánskou legendu "Stoupání na horu ".

TAKÉ JÁ TI NABÍZÍM SYMBOLICKÝ VÝSTUP NA VYSOKOU HORU, KTERÝM SI DOKÁŽEŠ, CO V TOBĚ VĚZÍ.

Při stoupání na horu budeš muset překonávat, především silou vůle, řadu úkolů a postupně získávat výškové metry. Až dosáhneš 8000 metrů, budeš mít předpoklady k uskutečnění opravdového dobrodružství. Věřím, že se s námi zúčastníš Cesty k vrcholu a že nepatříš k těm, kteří sami nic nevymyslí, a všechno je pro ně "blbý". Začíná fantastické dobrodružství, které Ti možná vydrží celý život, protože jestli se svými kamarády uskutečníš skutečnou expedici, nebo povedeš nějaký velký projekt, věz, že Vaše kamarádství neskončí, ale bude pokračovat po celý život.
Musíš se ale pořádně připravit, protože ve skutečném, nikoliv televizním dobrodružství budeš řešit spoustu nepředvídaných situací, ve kterých poznáš svoji všestrannost:  fyzickopsychickou odolnost, dovednosti a znalosti, ale i schopnost udržet v obtížných situacích kamarádství a morálku a pomáhat druhým, bez nároku "co za to".
To všechno má pro expedici, jakýkoliv projekt, ale i prosté přežití, zásadní důležitost. Dosažené "symbolické výškové metry" si budeš vyhodnocovat sám. Vše je založeno na Tvém "fair play", tedy poctivé hře. Pokud se Ti bude zdát, že úkol je nad Tvé síly - máš přece i kamarády, vedoucího oddílu a rodiče, kteří Ti jistě pomohou. Záleží však jen na Tvé vůli překonat pohodlnost. Odměnou Ti bude nádherný pocit, který zažil chlapec ze Setonovy indiánské legendy na vrcholu hory, ale také všichni Ti, kteří dosáhli velkého cíle. Ten pocit se jmenuje štěstí a to, jak známo, nikde nekoupíš.

OVLÁDNI SEBE A OVLÁDNEŠ KAŽDÝ OKAMŽIK.

-Kyb, září 2001


Hra. Výzva. Životní styl. To všechno je Cesta k vrcholu.
Cíl je náročný, stejně jako vrchol osmitisícovky - je to všestranná obratnost, odolnost, připravenost, dovednosti a vědomosti.
Cesta není snadná, stejně jako lezení po sněhu a ledu - je to rozvoj, postup a překonávání sebe sama ve všech možných oblastech.
Odměna ale stojí za to. Pocit, že se člověk překonal, zvládl všechny nástrahy a náročnosti, které mu hora postavila do cesty, že je ted silnější, zkušenější, vytrvalejší a moudřejší.

Poměř síly se symbolickou horou, dokaž si, co v tobě vězí.
Třeba tolik, abys příště dobyl skutečnou horu. Nebo jakýkoliv jiný cíl, za kterým se vydáš.

-Hapla, listopad 2015



Jak na to?


To základní a nejdůležitější, co pro Cestu k vrcholu potřebuješ znát, je pojem svem. Znamená to symbolický výškový metr a je to bod v našem bodovacím systému. A co je důležitější, je to metr (symbolický), o který jsi na své hoře (taky symbolické) vystoupil/a zase výš. Pro svem tu používáme zkratku S.

Druhá důležitá věc - jak se svemy získají? Plněním úkolů. Všech možných úkolů. Jsou úkoly, které Ti dají práci, budou chtít přípravu, vytrvalost - třeba úkol Vytrvalost marathonského běžce, a jsou úkoly snadné, které určitě děláš den co den - jen si za ně ty svemy započíst. To je třeba úkol Chůze (pořád někam chodíme), Školní známky a Vysvědčení (trocha motivace do toho učení), Četba (Od Ježíška - pěkná knížka) nebo Oddílové podniky (a to dokonce, i když přijdeš pozdě).

Do třetice – víme, co je svem, víme, jak se získá, ale kolik jich celkem nasbírat?
Tolik, kolik metrů má hora, kterou si zvolíš. Mount Everest? 8 848 metrů, tedy je potřeba nasbírat i 8 848 symbolických metrů výškových.



Dobrá, jdeš do toho, zvolíš si horu, ale co pak? Jak začít v tom sbírání hromady svemů?
Pro začátek je dobré projít si úkoly, které ti přiznají svemy i za věci, které ji udělal ještě před začátkem tvého výstupu. To jsou:
                                                                                     
V0303–214 českých řek
V0210–114 českých vrcholů
V0411–1 Cizí země
V0503–1Ivančena
V0302–2 Kurz
V0302–5 Návštěva CHKO, NP
V0310–4 Publikování
V0703–3 Skautská stezka a odborky
V0206–1 Účast na táboře
V0404–2 Zkoušky

Pak je šikovné udělat si přehled v úkolech, které se snadno plní i v každodenním provozu. Napiš si k ruce jejich seznam a hodnocení, ušetříš si hledání pokaždé, když si budeš svemy za takové úkoly zapisovat.
                                                                                                                        
V0109–3 Modrý život
V0110–5 Četba
V0201–6 Cizí jazyk (slovíčka)
V0202–4 Faktografie
V0304–3  Chůze a běh
V0205–3   Myšlenky a citáty
V0202–3Nápady
VV0403–1 Školní známky (pro světlušky a vlčata)
V0202-1Vysvědčení
V0206–20  Trénink vůle
V0109–4  Oddílové podniky

A pak? Směle prolistuj seznam úkolů, pátrej podle zajímavých názvů, podle klíčových slov, prober se jimi chronologicky od nejstarších, tak, jak je postupně dostávali první lezci ve Skautu-Junáku, projdi si úkoly seřazené podle témat, prostě dej se do toho jakkoliv, jak se Ti zachce.

Důležitá poznámka - v celých Vrcholech je jen pár povinných úkolů, a to je V0212-7-J-(4) Osud a nějaká forma dokumentace a záznamu o svemech, V0110-4-J-(4) Tvůj papírový infosystém nebo V0611-1-D-(2,4) Počítačové dovednosti, V1106-2-D-(2,4) Digitext a přidružené úkoly. Žádný jiný úkol plnit nemusíš, pokud se na něj necítíš. Vybírej si úkoly s rozumem a s ohledem na své možnosti, případně po dohodě s rodiči.



Sbírání svemů má tři základní pravidla:

Fair play – hraj poctivě. Postupuj podle zadání úkolu, když budeš při hodnocení váhat, buď k sobě raději tvrdší. Všechny dosažené svemy si zapisuj, tam, kde to úkol požaduje, (ale i jindy, když budeš mít chuť) pořiď i zápis o plnění úkolu.
Všestrannost – svých osm tisíc (a nějaké drobné) svemů nasbírej rovnoměrně za úkoly ze všech čtyř všestrannostních kategorií. Kdyby literát vystoupal na horu jen s úkoly Četba a Publikování, moc by mu toho výstup nedal. Tolerance je 200S (lze zakončit výstup s 2300 svemy za fyzičku a 2500 za vzdělanostní úkoly).
Osud – horolezcům v Himálaji může náhoda hodně zkomplikovat nebo naopak usnadnit výstup. Až získáš kolem 6000 svemů, podívej se na úkol Osud. Je pro všechny výstupy povinný a simuluje právě takovouhle situaci. Součástí výstupu je dokázat se s ní vyrovnat.



V průběhu výstupu jsme rádi, když průběžně píšeš hlášení o výstupu.
Jak se píše hlášení?
Jediný nutný údaj je Tvůj celkový počet získaných svemů - to číslo, které říká, jakou část hory už jsi zdolal, kam se má posunout značka na grafu. Přezdívka a datum se doplní automaticky.
Je ale prima, když připíšeš i něco navíc - jak se daří, jaké zajímavé úkoly plníš a jak Ti to jde od ruky.

Po dokončení výstupu budeme zvědaví na Tvou vrcholovou zprávu - povídání o tom, jak se Ti lezlo, co výstup dal a vzal.
Na jednotlivých stránkách hor najdeš pod grafy i tabulku Dvorany slávy - tabulku lezců, kteří už na tuhle horu vylezli. Většina lezců má u jména odkaz na své vrcholové zprávy. Klidně se nech inspirovat.



V úkolech a textech občas pro zjednodušení používáme zkratky. Připravili jsme jejich seznam s vysvětlením.



Poslední vysvětlivka k úkolům, tedy jejich kódy neboli „rodná čísla“. Proč jsou tak dlouhá a jak jim správně rozumět?

Ukážeme si to na příkladu – úkol V0109-3-D-(1,4) Modrý život.

Od začátku:
V – úkol je určený všem lezcům (na rozdíl od úkolů výhradně pro světlušky a vlčata, které jsou označené VV, ty by byly pro starší a zkušenější lezce neúměrně snadné).
01 – úkol vyšel v roce 2001
09 – a to v měsíci září
3 – a byl to v daném měsíci třetí úkol v pořadí

D – úkol je určený pro dlouhodobé plnění, na rozdíl od úkolu označeného J, který se splní jednorázově a nelze ho opakovat
1,4 – čísla určují kategorie všestrannosti

Kategorie všestrannosti jsou čtyři:
1 – fyzička, psychika
2 – rozumové, vzdělanostní
3 – sociální
4 – duchovní, tvůrčí

Na konci výstupu je potřeba mít svemů ve všech čtyřech kategoriích stejně (tolerance je 200S).