Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0109-2-D-(1) ATLETIKA 2 kvízy - celkem max. 40S
Hledání informací o disciplínách - á 5S, max. 50S
Nalezení a tisk tabulek rekordů - 10S
Absolvování jedné disciplíny - max. 100S podle %Ú
Iniciace závodů ve skupině - 5S/účastník
Iniciace závodů ve skupině - 5S/disciplína
V průběhu let vykrystalizovalo poznání, že velice jednoduché hodnocení atletického výkonu by představovalo porovnání mého dosaženého výkonu s rekordmanem v příslušné kategorii. Perfektní přehledy atletických rekordů v jednotlivých kategoriích (přípravka, žáci/žákyně, dorostenci/dorostenky, junioři/juniorky, muži/ženy 20-22 let a veteráni domácí i světoví sledovaní po 5 letech v některých disciplínách) naleznete na www.atletika.cz ve složkách statistika a ve členské sekci veteráni.

Porovnání s rekordmanem lze vyjádřit v procentech rekordmanova výkonu, což pro každého může být zajímavé číslo.
Výpočet % úspěšnosti pro přímo úměrné soutěže (hody, vrhy, skoky - nejlepší výkon = nejvyšší hodnota: cm, m, kg) se provádí podle 1. vzorce, pro nepřímo úměrné soutěže (běh - nejlepší výkon = nejnižší hodnota: čas: sec, min, hod.) se provádí podle 2. vzorce:

1. vzorec:
aktuální výkon
%Ú = ------------------------- x 100
rekordní výkon


2. vzorec:
rekordní výkon
%Ú = ----------------------- x 100
aktuální výkon



Pro výběr rekordů doporučuji, vzhledem k podrobným tabulkám všech kategorií, tabulky českých rekordů, naproti tomu veteránské tabulky jsou podrobněji zpracovány v tabulkách světových.

Uvedený způsob hodnocení je v podstatě jednoduchý a přehledný a umožňuje učinit si představu, jak si v porovnání se specialisty na tom v té které disciplíně stojím.

V této situaci máme pro získávání svemů k dispozici všechny atletické disciplíny. Pro zisk svemů (výkonnost lze prověřovat celoživotně) bych zavedl praxi, že pro každou disciplínu % úspěšnosti = počet svemů s tím, že další svemy lze získat pouze po překonání vlastního rekordu tak, že rozdíl v % Ú mezi starým a novým rekordem se vynásobí 2x, což představuje motivaci pro překonání rekordu. Při velkém počtu atletických disciplín lze tedy atletikou dosáhnout velikého příjmu svemů, ale myslím, že by si to naše, v řadě případů chátrající, fyzička zasloužila.

A nyní Tvoje úkoly:

Atletika teoretická

Absolvovat 2 kvízy (venkovní a halové disciplíny) s použitím Protomu č.101 Atletické disciplíny a světové rekordy - za každý kvíz je max. zisk 20 S, tedy celkem 40 S.

Do internetového vyhledávače zadej jako klíčová slova názvy jednotlivých atletických disciplin, které tě zajímají, a prohlédni si nabídku textů o jednotlivých disciplínách. Za každou takto nalezenou a přečtenou disciplínu si započítej 5 S. (max. 50 S – přece nemůžeš místo sportování ležet neustále na internetu)v
Najdi na www.atletika.cz tabulky rekordů pro všechny disciplíny a věkové kategorie, včetně veteránů (je to velice zajímavé dozvědět se, za kolik lze uběhnout stovku ve 100 letech) a získáš 20 S. Když si vytiskneš rekordy pro svou kategorii, získáš 10 S.


Atletika praktická

Za každou absolvovanou disciplínu (např. žáci mají 15 disciplin) můžeš získat max. 100 S (to je ovšem hodnota rekordu). Výpočet S na základě tvého výkonu a rekordu zjištěného pro tvou kategorii v atletických tabulkách proveď podle výše uvedených vzorců.

Příklad: patřím do žákovské kategorie, 50 m jsem uběhl za 8,37 sec, rekord je 6,16 sec, pak S = 6,16 / 8,37 x 100 = 73,59 = 74 S

Iniciuj atletické závody družiny, oddílu, střediska, s děvčaty, s rodiči, na táboře atd. Za tímto účelem prostuduj Protom č. 97 Všichni proti všem, kde je popsáno soutěžení bez ohledu na věk a pohlaví pomocí zavedení handicapů. (Hodnocení z tohoto protomu se hodí zejména na nestandardní „atletické“ disciplíny, na které neexistují rekordní tabulky podle věkových kategorií – např. sedmiskok, běh terénem, slalom, hod pet lahví apod. Výpočet výsledků podle tohoto protomu lze aplikovat i na jakékoli jiné soutěže, jako je např. hod sirkou, držení cihly apod.)


Nejlepší pro vzájemné soutěžení jsou takové discipliny, které vyžadují nejjednodušší nářadí, které si může každý snadno opatřit, a které se dají snadno provozovat v přírodě.
Pro běh kromě stopek nepotřebujeme vlastně nic.
Pro skok daleký potřebujeme doskočiště s pískem, které je k dispozici třeba na školním hřišti, nebo které musíme v přírodě nalézt resp. improvizovat.
3 tenisáky nám pro hod postačí a místo koule použijeme plnou 2l PET láhev. Pro poslední tři disciplíny budeme potřebovat ještě pásmo.
Naši sportovní výbavu doplní papír, tužka a kalkulačka pro rychlé počítání svemů podle vzorečků.

Uvedené disciplíny až na PET láhev asi není potřeba blíže komentovat. PET láhev se hází tak, že stojím na čáře (kterou nesmím přešlápnout) zády ke směru hodu. Uchopím láhev podélně do obou rukou a mezi rozkročenýma nohama s ní komíhám tak, abych v okamžiku úplné koncentrace na výkon ji s maximálním švihem a silou přehodil přes hlavu co nejdál.

Za každého účastníka takové soutěže máš 5 S, stejně tak za každou disciplínu. Příklad: realizace soutěže 10 účastníků při třech disciplínách ti poskytne 65 S (5x 10 + 5x 3).