V0206-3-D-(3,4) VÝROBA PROTOMU Výroba protomu = 50S
Splnění protomu - každých 10 % úspěšnosti = 1S
CO JE TO PROTOM?

Protom je zkratkou dvou slov: program a atom. Program je složen z malých částí, tedy atomů. Protom je jedna taková programová částečka.
Jsou to vlastně úkoly, které si v případě volného času, nudy, deště na táboře může každý půjčit a samostatně je plnit. Na jejich přípravě se mohou podílet dohromady všichni rádcové, vedoucí i starší členové oddílu. Když se jich nashromáždí dostatečný počet, je to zásoba zábavy kvizů, hadánek či nápadů na plnění stezky pro celý oddíl na řadu let.

ZÁSOBA PROTOMŮ
Důležité je rozhodnutí, jaké náměty do Protomů zpracovat-např. témata ze skautské stezky - mapové značky, přírodniny první pomoc, návod na výrobu rukodělky, azimutový závod, skautský nebo libovolný kvíz, ale i hra, nakreslená kimovka nebo setonovka, hlavolam, soutěže do deštivého počasí, scénář k táboráku...
Protom může obsahovat i úkol něco se naučit, prostudovat a pak správně odpovědět, např.:" máš 10 minut na to, abys prostudoval zásady život zachraňujících úkonů, pak zavři studijní materiál a na 3.stránce si otevři otázky. Na papíře odpověz, potom odhal 4.stranu, kde jsou správné odpovědi a svoje výsledky vyhodnoť způsobem, který je popsán na str.2."

JAK PROTOMY VYROBIT?
Přehnutím listu papíru A4 získáš 4 stránky A5. Na první stránce je název úkolu, seznam potřeb, času, pro kolik lidí je určen atd. Na 2.straně je vysvětleno provedení, jaký čas je pro úkol určen a způsob hodnocení v procentech úspěšnosti.(max.počet bodů = 100%).3. stránka obsahuje úkol samotný, na př.otázky kvizu. Na 4.straně je správné řešení. 3. a 4.strana jsou zakryty a zasvorkovány dalším přehnutým listem A4.
Součástí každého Protomu jsou všechny pomůcky, aby program mohl kdykoliv a "hned teď jet".

Každý si tak může začít vytvářet i svoji vlastní sbírku Protomů, která je kdykoliv připravena k použití.

Řada protomů je na stránkách Skunipy.

Zásadou u všech Protomů bude, že za každých 10% úspěšnosti získáš vždycky a zásadně 1S. Možná se ti to bude zdát málo, ale jde vlastně o zisk S navíc pro ty, kteří chtějí osmitisícovky dosáhnout rychleji. Protomy budou stále doplňovány, takže vznikne další zdroj zisku svemů. Vzniká tak veliká nabídka programů ze kterých můžeš vybírat podle svých zájmů i schopností při dodržení všestrannosti.