V0301-4-D-(4) FOTOGRAF Odborka = max. 360S
Knížka o fotografování = 20S
Archiv = 40S
Jako přípravu pro tento úkol si můžeš přečíst text C0301, ale také V0204-3 Tvorba.
Žijeme ve světě zvuků a obrazů a více jak 50% informací získáváme z obrazů, převážně fotografických, při čemž přes 90% obyvatel starších 10 let fotografuje. Veškeré lidské činnosti nějakým způsobem souvisí s fotografií. Dnes k získání fotografie stačí pouze zmačknout spoušť, ale pro to, aby byla zajímavá či dokonce umělecká, je třeba mít schopnost fotografického vidění, kterému je nutno se naučit. Jestliže chceš vyrazit na jakoukoliv expedici a chceš o tom, až se vrátíš něco zajímavého říci a ukázat, pak je nejvyšší čas začít se to učit. Ve skautském oddíle jsou pro to ideální podmínky.

1.ÚKOL: Fotografickému vidění se naučíš fotografovaním s použitím libovolného přístroje klasického či digitálního. Pokud jej nemáte doma, koupíš jej levně v jakémkoliv bazaru a můžeš začít fotit. To je zároveň 1. úkol odborky Umělec: Foto, film, video. Odborka má 18 bodů a za splnění každého máš 20 S, tedy MZ: 360 S

2.ÚKOL: Opatři nebo si vypůjči knížku o fotografování. Za přečtení máš mimo běžnou taxu (20 S/100 str.) prémii 20 S. Víš, že existuje volné sdružení skautů fotografů OBSCURA, které pořádá semináře, výměnu zkušeností a programy?

3.ÚKOL: Založ si sbírku - archiv svých negativů, positivů, diapositivů nebo digitálních fotografií, kde každý obrázek bude mít své "rodné číslo", podle kterého jej vyhledáš v seznamu, nebo rejstříku (i na počítači). Já používám systém označování např.: 02-04-11, který se čte: obrázek fotografovaný v roce 2002, v dubnu, v pořadí jedenáctý. Dnes lze také každý negativ digitalisovat (pokud již není fotografován digitálním aparátem) a archivovat na CD. Pořádek v archivu oceníš, až budeš mít hodně fotek a budeš z nich chtít sestavit seriál pro výstavku, nebo diashow, či vlastní knížku, o které si povíme někdy v budoucnu. Negativy označené "rodným číslem" lze skladovat přímo v obalech z vyvolání, které umístíme v A4 průhledných euroobalech, positivy v komerčních albech, nebo opět euroobalech A5 nebo A4 na vhodných barevných podkladech, s texty psanými ručně i na počítači, diapositivy pak v označených krabičkách od diarámečků.
Zajímavá je možnost archivace vlastních digitalisovaných fotek na internetu - služby jako rajče, Picasa nebo Dropbox.
Za vybudování archivu a seznamu či rejstříku máš 40 S