V0302-6-D-(2,3,4) KPZ, ZÁCHRANÁŘSKÝ BALÍČEK, BRAŠNA POSLEDNÍ ZÁCHRANY Použití KPZ á 1S
Záchanářský balíček = 40S
BZP = 100S
Asi si teď říkáš: o čem to bude, když KPZ patří už do nováčkovské zkoušky? Tímhle Foglarovým vynálezem se proslavila i naše letošní výprava na Jamboree, ale už jsem viděl i outdoorové prospekty, kde si v různých obměnách můžeš za drahé peníze KPZ koupit, jako základní věc pro přežití v "drsné přírodě". V řadě oddílů panuje rituál kontroly KPZ, ale když je opravdu potřeba, tak ji většinou nikdo nemá. Já se neustále přesvědčuji, jak mi KPZ pomáhá řešit různé svízelné situace.

TVUJ ÚKOL: na základě zkušeností si svou KPZ vybav tak, aby ti skutečně pomáhala. Abys v ní měl všechno to, co můžeš SKUTEČNĚ potřebovat. Na tom se dá doslova dělat výzkum a obsah neustále optimalisovat z hlediska váhy i obsahu. A odměna? Za každé použití KPZ kdekoliv a kdykoliv si připočti 1S.

Moje zkušenosti: já mám KPZ trochu větší a proto ji nosím ve své tašce, kterou mám neustále s sebou, nebo v batohu a na základě "celoživotního výzkumu" v ní mám věci, uložené zásadně v uzaviratelných polyetylenových pytlících (nedostane se k nim voda). To, co dále uvádím, je "šité na moji míru". Ty se tím můžeš inspirovat, ale vlastní obsah si musíš optimalisovat a vytvořit sám:

záchranářský balíček (viz níže) + vlastní používané léky, desinfekce, léčivá mast,
vteřinové lepidlo,
holení (pouze hlava s čepelí),
skládací mininůžky, žiletka, nožík, otvírák na konservy, minimetr, lupa, zavírací špendlíky, šití (jehla, režné nitě, knoflíky),
papír, propiska, vložky do propisky,
motouz, gumičky, "květinový" drát, textilní páska,
alobal,
hřebíky, šroubky, sponky,
mince (5, 10, 20 Kč), 50 Kč,
toilet. papír,
zapalovač a pevný podpalovač Grill-anzúnder: 10g hoří 9 min, (poslední dvě věci nevylučují schopnost rozdělat oheň pomocí březové kůry a sirek),
klíč od auta, zkrácené polyetylenové pončo, známka.

Co by bylo výborné, ale zatím jsem nesehnal: drátěná pilka s dvěma kroužky na konci, která nezabere žádné místo, ale pomocí níž lze ve dvou přeříznout i silnější kmínek.

Dnešní povaha života vede k tomu, že se mohu octnout kdykoliv z přátelské a vyspělé civilisace doslova za minutu např. díky záplavám, teroristům nebo nějaké katastrofě v civilisaci drsné nebo právě tak v drsné přírodě např. po nouzovém přistání letadla v neobydlené krajině.
Můj přítel byl ještě za totality koncem října na rekreaci v Nízkých Tatrách na Slovensku a ve třech si vyšli na odpolední procházku zasněženou Jánskou dolinou. Když se začalo stmívat, zjistili, že v oblasti Ohniště zabloudili. Zachránila je KPZ mého přítele, pomocí níž na sněhu rozdělali oheň, který celou noc živili, mimo jiné pomocí nože s pilkou. Musím proto říci, že když mám svou KPZ u sebe, jsem vždy v jakékoliv situaci daleko jistější, než když mi z různých důvodů chybí.
Zdá se, že vedle KPZ by pro řešení jakékoliv situace měl patřit i informačně obsáhlý zápisník s tužkou nebo propiskou, ale jak ukazuje řada zkušeností, už také i mobilní telefon, který může pomoci i při lokaci pozice a záchraně života.
Za skautskou anomálii rozhodně považuji ty bratry, kteří příjdou na oddílovku nebo družinovku a nemají u sebe vůbec nic. To je jako kdyby na trénink přišel hokejista bez hokejky a cyklista bez kola.

V každodenním životě není praktické s sebou nosit lékárničku pro případ nouze. Osvědčilo se používání tzv. „záchranářských balíčků“. Tento balíček je malý a pomůže ti v krizových situacích. Je v něm jen to nejdůležitější a můžeš ho nosit kdekoliv a kdykoliv s sebou.
Obsahuje: sterilní obinadlo 8 cm, obvaz hotový (s tlakovými vrstvami na zástavu krvácení), gázový čtverec sterilní 7,5 x 7,5cm, dvě polštářkové náplasti, balené jednotlivě, resuscitační roušku a pár gumových rukavic jako ochranu před infekcí. Náklady činí cca 50-60K.
TVŮJ ÚKOL: Pořiď a měj u sebe záchranářský balíček. Získáš 40S.

V dnešní době se i moderní člověk může dostat do situací, ve kterých jeho přežití bude záviset nejen na jeho psychické odolnosti, schopnostech a inteligenci, ale také na výbavě, kterou má právě při sobě. Skauti by měli mít neustále při sobě KPZ, ale také IPZ (informace poslední záchrany). V drsné přírodě, divočině, nebo odlehlých koutech planety by však tohle všechno přece jen asi nestačilo. Příručky o přežití mluví o tzv. bezpečnostním obsahu batohu (BOP), jehož základní součástí je tepelná ochrana, zajištění zdroje vody, zajištění první pomoci, jinde o tzv. záchranné brašně, kterou jsme my nazvali BPZ – brašna poslední záchrany.

To bude naše základní pomůcka pro náš úkol někdy v budoucnu: PŘEŽITÍ, ve kterém bude vedle KPZ naší jedinou oporou. BPZ bude ucelený balíček nebo brašna, limitní váhy 2 kg, ve které budou soustředěny všechny základní potřeby pro přežití. Pro vyspělé táborníky a „příroďáky“ to může být přímo výzkumný úkol, ve kterém mohou uplatnit všechny své dosavadní poznatky a „fígle“ a kde vylepšování může neustále pokračovat.
Na základě svých dosavadních zkušeností a literárních údajů jsem se pokusil sestavit obsah BPZ s vahami jednotlivých komponent takto:

Bivakování:
„spacák“ z netkané textilie ( viz V0306-3) 120 g
20m2 mikrotenové folie (ochrana tepelná i proti dešti) 110 g
polyetylenový rukáv 3 m dlouhý, pláštěnka 500 g

Vařící souprava: 800 g
vařič (viz V0310 –1), sirky, podpalovač, suchý líh,
2 nerez misky, každá o obsahu 0,5 l (váhově i objemově výhodnější náhrada ešusu), malá titanová pánev sloužící i jako poklička
držák misky s aretací, malé překližkové prkénko,
5x čaj, cukr nebo umělé sladidlo, sůl, koření, 5x kypřící prášek

Další výzbroj: 300 g
50 m saturny (16 kg), souprava na chytání ryb
10 m provazu, nůž, lžíce, baterka (čelovka)
Potraviny: 170 g s co nejvyšším kalorickým obsahem – vlastní volba.
---------------------------------------------------- celkem 2000 g

TVŮJ ÚKOL: Za zkompletování (max. 2000 g) BPZ získáváš 100 S.