Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0304-3-D-(1) CHŮZE A BĚH ušlé kilometry
chůze se zátěží
pochodová výdrž
obtížné podmínky
převýšení
Život je pohyb, a protože současná civilizace nahrazuje naše pohyby strojovou činností, musí člověk pro udržení života pohybovou aktivitu vyhledávat. Pohyb totiž zatěžuje srdce, které je na tuto zátěž zařízeno, protože musí pomocí krevního oběhu zásobovat tkáně kyslíkem. Aby dodávka kyslíku byla dostatečně účinná, musí být i pohybová činnost, které říkáme aerobní, dostatečně intenzivní.
Nejpřirozenějším pohybem, který splňuje tuto funkci, je chůze, ať již turistická nebo sportovní. Její nevýhoda: k účinnému působení potřebujeme dlouhou dobu. Samozřejmě i jiné pohybové činnosti splňují uvedené požadavky, jako tomu je u množství různých sportů. V konkurenci s během však prohrávají, protože vyžadují speciální podmínky, zařízení a dovednosti. Výsadní postavení běhu spočívá v tom, že:

je přirozený
demokratický
neproblematický
finančně a časově ekonomický
regulovatelný
rentabilní
zlepšuje vzhled postavy, celkový zdravotní stav a fyzičku a psychičku
je bezpečný
zvyšuje vitalitu, odstraňuje nervozitu
prodlužuje život
poskytuje radost z pohybu.

Hlavní tréningovou zásadou je ZATĚŽOVÁNÍ, ale nikoliv PŘETĚŽOVÁNÍ.
Nemáme-li zkušenosti nebo jsme na pochybách, řiďme se zásadou: "Raději méně než více".

Tvůj úkol:
Zapisuj si kilometry, které ujdeš nebo uběhneš vlastníma nohama, ať už s družinou, oddílem, rodiči nebo sám. Za tím účelem si zhotov tabulku "Moje kilometry" (datum, trasa, ušlé km, rychlost, získané S). Za každý km máš svemy podle rychlosti (viz tabulka níže) a jejich součet za měsíc zapiš do celkové tabulky všech S.

Tabulka rychlostí chůze/běhu a svemů:
rychlost zisk svemů / km
do 4 km/h (tj. 1 km více jak 15 min) 1 S
4 – 5 km/h (tj. 1 km / 15-12 min) 2 S
5 – 6 km/h (tj. 1 km / 12-10 min) 3 S
6 – 7 km/h (tj. 1 km / 10-8,6 min) 4 S
7 – 8 km/h (tj. 1 km / 8,6-7,5 min) 5 S
8 – 10 km/h (tj. 1 km / 7,5-6 min) 6 S
10 – 12 km/h (tj. 1 km / 6-5 min) 8 S
12 – 15 km/h (tj. 1 km / 5-4 min)v 10 S


Je jasné, že starší lidé už nemají tu výkonnost jako kdysi. Z důvodů motivačních musíme proto pro starší generaci (pro kterou je pohyb a zejména chůze pro zdraví věcí zásadní) zavést věkové bonusy tak, že:
pro věkovou kategorii 50-60 let k bodovému hodnocení podle rychlosti přísluší bonus 1 S / km
60-70 let – bonus 2 S / km
70-80 let – bonus 3 S / km
80-90 let – bonus 4 S / km
90-100 let – bonus 5 S / km



Ovšem není chůze jako chůze, často nám ji ztěžují nejrůznější nepříjemné podmínky. Takovými jsou např. zátěž, dlouhý pochod či nepříznivé počasí.

Chůze se zátěží:
Zátěží rozumíme víkendové vybavení (batoh, spacák, karimatka, jídlo, voda, a další výzbroj), kterou je nutno odnést do místa soustředění nebo do cíle cesty. Kilometr s takovou zátěží je docela něco jiného než kilometr bez ní. Za každý takový kilometr je proto prémie 3 S, takže příkladně za 10 km pochodu se zátěží při rychlosti do 4 km/hod je zisk 40 S (10 + 3x 10).

Pochodová výdrž:
Řada lidí při objevných cestách, při náročných expedicích, nebo i haváriích a katastrofách zahynula, protože se najednou ocitli v situaci, před kterou nikdy v dosavadním životě nestáli a neměli ji tudíž natrénovanou: ujít velký úsek cesty za svou záchranou. Protože to před tím nikdy nezkusili, neměli ani potřebnou sebedůvěru a její nedostatek je podlomil i psychicky a oni nedošli. Maratonský běžec naproti tomu měl obrovskou touhu sdělit radostnou zprávu, měl tedy vynikající psychičku, té však neodpovídala fyzička, čili trénink: doběhl, ale nepřežil.
Není nic jednoduššího než si to při skautských výpravách zkusit. Samozřejmě musíš být zdravý a nemůžeš si představovat, že napoprvé ujdeš bez problémů 50 km/den. To musíš zkoušet a vlastně trénovat postupným přidáváním kilometrů. Neúměrně dlouhý nebo intenzivní pochod může rostoucí organismus poškodit, proto vytrvalostní výkon prokládáme zejména v mladším věku dostatečným odpočinkem nebo hrami a rozvrhujeme jej na celý den. Samozřejmě čím starší a trénovanější budeš, tím více kilometrů si můžeš dovolit.
Takže ke svemům za každý ušlý kilometr si můžeš při delším pochodu v jednom dnu připočítat prémii, která odpovídá celkové délce pochodu za předpokladu, že do 12 let ujdeš nejméně 5 km, nad 12 let nejméně 10 km. Např. při trase dlouhé 10 km, kterou jsi prošel rychlostí 5 km/h, tedy za dvě hodiny získáš: 10x 2 + 10 = 30 svemů.

Chůze v obtížných meteorologických podmínkách (v lijáku, vánici nebo vichru):
Za každý kilometr, který takto ujdeš, získáváš bonus 1 S.

A úplně na závěr – nechodíme přece jen po rovině, ale i do kopců a z kopců. Budeme tedy evidovat a bodovat i převýšení.
Začni si zapisovat převýšení, které vystoupáš, do další tabulky (datum, trasa, převýšení). Převýšení počítej jen při cestě vzhůru (např. jdu z bodu A v nadmořské výšce 320 m n. m. do bodu B ve výšce 620 m n. m., pak sejdu o něco níž do bodu C ve výšce 570 m n. m. a nakonec na vrchol D s výškou 670 m n. m. - to je převýšení (620 – 320) + (670 – 570) = 400 m). Za každých 10 m převýšení máš 1 S.

Pokud při převýšení dosáhneš vrcholu kopce a splníš podmínky uvedené v úkolu V1112-6 Výstup na reálný vrchol, můžeš si započítat body podle tohoto úkolu. Je to bodově výhodnější, ale musíš k tomu splnit konkrétní podmínky. Za převýšení při běhu je zisk dvojnásobný, tedy 2 S / 10 m převýšení. Souvisí s předchozím bodem.

Jeden příklad pro všechno dohromady:
Mladíci na své výpravě urazili za den 17 km průměrnou rychlostí 5 km/h (tj. 2 x 17 = 34 S). Každý nesl svou krosnu s věcmi (prémie 3 x 17 = 51 S), pochod byl dlouhý (prémie 1 x 17 = 17 S) a celou hodinu asi na 5 km jim lilo jako z konve (prémie 1 x 5 = 5 S). Překonali celkové převýšení 450 m (tj. 450 : 10 = 45 S). Celkem by tedy každý z nich získal 34 + 51 + 17 + 5 + 45 = 152 S.

Shrnutí: V tomto úkolu bodujeme ušlé kilometry (hodnocené podle rychlosti chůze), prémie přičítáme za chůzi se zátěží (např. víkendová krosna), pochodovou výdrž (delší pochod v jednom dni) a chůzi v obtížných podmínkách (liják, vánice, vichr). Navíc tu jsou dva speciální úkoly na vytrvalost v běhu – Vytrvalost maratonského běžce a Vytrvalostní běh. A samozřejmě nezapomínáme ohodnotit ani převýšení.