Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0305-2-J-(2,3,4) EXPEDIČNÍ PROJEKT max. 538S
Nejprve - čemu vlastně říkám expediční projekt:
pro mě to je cílený projekt nového poznání, což nemusí být jenom cestovatelská záležitost, ale může se týkat všech oblastí lidských činností, které pro tebe takové nové poznání představují: např. pozorování přírody, něco postavit, vyrobit, namalovat….
Neláká tě něco dokázat?

Něco originálního, co tu ještě nebylo, zrealizovat nápad, sen? Absolvovat expedici cestovatelskou, výzkumnou, nebo něco vytvořit? Třeba puťák s bezvadnou partou. Ověřit si, že nejsem bábovka, že se umím o sebe v každé situaci postarat. Nebo samostatně o prázdninách prozkoumat detailně nějakou divočinu, postavit v ní přístřešek a prožít tam třeba tři dny. Ale to můžeš při určité sebekázni prožít i na zahradě u babičky, kde klidně odzkoušíš bivakování v dešti, získáš zkušenosti s nouzovým vařením, můžeš dokonce zkusit psychickou náročnost 3 denní samoty, když si zakážeš všechny návštěvy i mobil.

Myslíš, že by to nebylo zajímavé čtení o tom, jak jsi to všechno prožíval a jaké zkušenosti jsi získal? Nebo jít údolím řeky, malovat či fotografovat přírodu, květiny, stromy, pozorovat život mraveniště, pavouka na jeho pavučině? A třeba něco zblízka vyfotit. Nebo jít se strejdou myslivcem na čekanou a pozorovat zvěř a hledat její stopy? Zapsat strýčkovy myslivecké příhody. Podrobně se seznámit s historií hradu, zámku, městské reservace, zajímavosti nafotit a popsat… Jet s rodiči, či s prarodiči na dovolenou v republice či do ciziny a celou cestu, zážitky a všechny příhody popsat, nafotit. Nebo povyptávat se pamětníků ve vesnici, kde máte chalupu, na minulé doby a všechno zapsat, nebo nahrát na diktafon. Možná, že by to někdo za pár let velice ocenil, nehledě na to, že bys měl spoustu témat na slohová cvičení do školy.

Přečti si, jak si "vymýšlel" své projekty Reinhold Messner, který slezl všech 14 osmitisícovek a jak vlastně na tenhle nápad přišel (text C0209). Projekt tvé originální akce a její realizace bude tvou přípravou na tvou Velkou Expedici v budoucnu a ty se musíš na nějaké menší akci naučit, jak ji připravit a zrealizovat.

Ať připravuješ projekt jakéhokoliv druhu vždycky narazíš na podobné či stejné zásady, či etapy. Ty si tady nyní popíšeme:

NÁPAD : čeho chceme dosáhnout, co budeme dělat, co vytvoříme, vyrobíme, kam pojedem, s kým pojedem, co tam budem dělat. Nápad může vzniknout v jedné hlavě, nebo se zrodí ze společné touhy něco silného, nezapomenutelného společně prožít. Messner (dále jen M): "Vše začíná jako sen za bílého dne, z něhož vzklíčí nápad. Zatímco se na něj koncentruji týdny, měsíce, roky, krystalisuje jasný cíl. Tiché vnitřní rozhodnutí zapaluje skutek. Vše začíná v hlavě, hora venku je pouhou odpovědí."

MOTIVACE: M: " Všechno začíná v hlavě a bez nadšení, posedlosti a koncentrace nelze významného cíle dosáhnout. Myslím si, že většina lidí za předpokladu náležitých zkušeností, tréninku a ve správném věku by byla schopna vystoupit na Mount Everest, nebo přejít Antarktidu. Jen kdyby to chtěli se stejnou vehemencí jako já.
Silný tým nevznikne s vizí jednotlivce, je založen na společném vědomí. Všichni musí usilovat o totéž".
Každý, kdo umí rozfoukat, ale i udržovat oheň nadšení pro věc je, extrémně důležitý pro zdar jakéhokoliv podniku v jakémkoliv oboru.

PROJEKT: dříve než se začne cokoliv dělat je účelné MYSLET a hledat odpovědi na otázky:
CO: o co v naší akci půjde: řadu námětů jsme popsali výše a teď je na tobě abys nějaké originální vymyslel. Inspirací ti může být četba, ale i informace z okolí, časopisů a médií, protože tam se neustále děje něco co tě může k nějakému nápadu přivést.
KDO: družina, oddíl, kamarád, parta nebo já sám? Je každý na "CO" dostatečně připraven? Máme na to? Z hlediska výzbroje, fyzičky, peněz, času, informací?
PROČ: čeho chceme vlastně dosáhnout, co dokázat: ujít vybranou trasu, dosáhnout vybraného cíle, vrcholu, odzkoušet váhu a funkčnost výzbroje a výstroje nebo naopak zvládnout nějakou dovednost, řemeslo, být schopný něco vytvořit, vyrobit, vyzkoumat…?
KDY: kdy expedici nebo akci uskutečníme tj. do kdy budeme my i všechno ostatní připraveno: kdy budou mít všichni čas, za měsíc, za rok… ?
KDE: v republice, v zahraničí, na zahradě, v laboratoři, na cestě, na vybraném místě, ve vybrané přírodní lokalitě?
JAK: to je spousta důležitých a potřebných informací, které vytvoří na základě naší fantasie most od snu, či nápadu k realizaci projektu: jak seženeme peníze, kudy půjdem, co všechno musíme mít s sebou, jak se budeme stravovat, jak přenocovat, jak jede vlak, co budeme dělat, když nebude přát počasí nebo se ukáže, že fyzička jednoho či všech nestačí na plánovanou trasu…

Polárník Pavlíček:" Nelze spoléhat na to, že vydržím něco, co jsem nikdy nevyzkoušel. Pečlivá a promyšlená příprava snižuje míru rizika ve všedním životě, stejně jako v drsné přírodě. Vrhneme-li se do něčeho bezhlavě, můžeme to díky náhodě zdolat, ale vítězství se potom podobá spíše výhře v loterii. Vždy počítáme s rezervou síly a času, a pro případ nezdaru máme připraveno rezervní řešení. To nám umožní okamžitě vyřešit nastalou situaci. Není-li předem promyšlena,nastává při nezdaru zmatek nebo katastrofa."

PŘÍPRAVA: je to cílevědomá a náročná PRÁCE na zajištění všeho co jsme vymysleli. Řada zkušených vedoucích expedic říká, že tato část projektu patří k nejtěžším. A nelze ani zapomínat na fyzičku, kondici a schopnosti "na všechno být připraven"

Osmitisícovka se tě neptá co jsi dělal poslední tři měsíce, ale co jsi dělal celý život.
Leopold Súlovský

REALIZACE: představuje KONFRONTACI PŘEDSTAV S REALITOU, která může dopadnout příznivě i nepříznivě. A to je vlastně ono dobrodružství, které činí všechny expedice zajímavými, protože dopředu není nikdy nic jisté, jako při hokeji.
M: " Plánovat znamená počítat se vším: s potížemi, počasím, slabými místy, kondicí. Pouze ti, kteří dokážou plán s mnoha variantami v posledním okamžiku a na místě přizpůsobit okolnostem, se kterými se nepočítalo, se dostanou dál, než ti, kteří žádný plán nemají, nebo nedokážou ihned pružně reagovat. Největší z dobrodruhů není ten, který několikrát hazarduje, aby nakonec přišel o život, ale ten, který pokaždé přežije." Schopnosti IMPROVIZACE jsou tedy doplňkem našich příprav a představují prověření celé naší celé osobnosti: inteligence, vůle, zkušeností, dovedností, fyzičky, rozhodování.

PREZENTACE: každá trochu slušná expedice nebo akce se snaží o dosažení něčeho nového zajímavého, originálního. To by mělo platit i pro nás, zejména, jestliže naši akci chápeme jako přípravu na Velkou Expedici. O tom, čeho jsme dosáhli můžeme informovat celou řadou způsobů:

povídání - přednáška,
diashow, fotografie, video a audio záznam,
kresby a malby, výstava všeho možného,
knížka ( obsahující nejen zážitky, příběhy, ale i zkušenosti, návody, nebo výsledky našeho"výzkumu", pozorování, tvorby atd).

Na zajímavosti může naše presentace získat rozdílnými pohledy účastníků, při využití jejich specializace nebo zájmu o botaniku, historii, žurnalistiku, fotografii, etnografii atd. Je samozřejmé, že o presentaci je nutné přemýšlet již před vlastní akcí, protože na tom závisí i její úroveň

ANALÝZA: Anketa účastníků může být základem k poznání co se povedlo a nepovedlo a zobecněním zkušeností pro příště.
M: "Moje cesta je založena na pokusech a nápravě omylů. Moje extrémní podniky jsou neúnavným porovnáváním nápadů se zkušenostmi."

TVŮJ ÚKOL:
Poraď se se svým koučem, kamarádem, družinou, v oddíle. Sólová akce je na jednu stranu náročnější, na druhou snazší: nemusíš se s nikým dohadovat, ale přicházíš možná o nádherný prožitek přátelství.

Přečti následující přednášky. Za každou máš 3S, maximální zisk je 18S:

TransAsia
Expedice Norsko
Expediční skauting
Tulákem po kontinentech
Fotografování
Člověk v drsné přírodě

Vytvoř podle návodu svůj, nebo společný projekt originální akce a získáš 100S.
Za realizaci projektu (body 1 - 5) si připiš podle kvality a úplnosti splnění 100S.
Prezentace:
Za aktivní účast na přípravě prezentace: 10 - 20S
Za aktivní účast na provedení prezentace: mluvení, vlastní fotografie, diáky, video, audio nahrávky, exponáty na výstavě:
před rodinou 20S,
před skauty, třídou apod. 30S,
na veřejnosti 50S.

Lze absolvovat všechny 3 prezentace maximální zisk je 100 S, nikoliv však opakovaně.
Literární činnost: vytvoření knížky o akci a to v kolektivu více autorů nebo samostatně.