V0310-4-D-(2,4) PUBLIKOVÁNÍ první krátká, otištěná zpráva ve veřejné tiskovině 50 S
první řečnické vystoupení s veřejnosti 50 S
vlastní webová stránka na internetu 100 S
první souvislý ucelený článek ve veřejném tisku 200 S
první souvislá přednáška v rozsahu nejméně 10 min s veřejností 200 S
autorská účast na první rodinné nebo skautské knížce (viz úkol V0306-1) až 520 S
autorská účast na první veřejně publikované knize podle kvality a rozsahu: 8000 S
Jsi schopen slovem i písmem informovat veřejnost o Vaší expedici, nebo táboře? Ale to se to musíš honem naučit. Možná ani nevíš, že se to vlastně už učíš: psaním kroniky, psaním ExpeDu, přispíváním do oddílového časopisu, psaním slohových cvičení ve škole, vlastní webovou stránkou na internetu, posíláním zpráv do redakce Junáka atd.. K publikování patří ale i schopnost něco zajímavého zajímavě říct. Na tom přece stojí existence rozhlasu a televize. Suma sumárum: Něco srozumitelně a čtivě napsat nebo říct patří k výbavě moderního člověka, natož člověka který "leze" na osmitisícovku a objevuje nové horizonty. Aby ses zbavil trémy, musíš si být jist, že to co říkáš, nebo chceš napsat má smysl i svou hodnotu.Co můžeš získat?

1) tvoje první krátká, otištěná zpráva ve veřejné tiskovině (časopis např. Junák, noviny, almanachy apod.) představuje zisk 50 S
2) tvoje první řečnické vystoupení ( nejméně 1 min) na neskautské veřejnosti 50 S
3) tvoje vlastní webová stránka na internetu: 100 S
4) První souvislý ucelený článek ve veřejném tisku 200 S
5) První souvislá přednáška v rozsahu nejméně 10 min na neskautské veřejnosti: 200 S
6) Autorská účast na první rodinné nebo skautské knížce (viz úkol V0306-1 Kniha) až 520 S
7) Autorská účast na první veřejně publikované knize podle kvality a rozsahu: 8000 S ( při spoluautorství příslušný podíl).

Když někdo napíše těch knížek víc, vždycky nejcennější je ta první, protože s ní vstupuje do neznámého světa, ve kterém se zatím neumí pohybovat, musí překonat řadu nejistot obavy z odmítnutí a pod. Takže u dalších knížek, kde má již větší sebedůvěru by měl zisk S výrazně klesat. Tak u všech 7 úkolů bude další publikační akce mít zisk snížený vždy o 10%, až do 50%. Tento (tedy poloviční) zisk pak platí pro všechny další články/weby/přednášky...