Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0312-6-D-(1,2,3,4) VEDENÍ = TAHOUN Za vedení družinovky 40S
Za vedení výpravy 80S
Za vedení dne tábora 40S
Za vedení sportovního tréninku 10S
Již Foglar věděl, že sebelepší program nestačí, když v oddíle chybí lidé, kteří ho vezmou za svůj, jsou nabiti energií, kterou strhávají ostatní. Z nich vyrůstají výborní rádcové, posléze vůdcové nebo odcházejí z oddílu, aby i jinde dokázali za sebou táhnout lidi. Jsou to, jak říká Foglar, takové lokomotivy, které jsou schopny rozpohybovat pasivní členy - vagónky, kteří by se sami nedokázali dostat do pohybu.

Tahoun , jak se ukazuje, musí být silná osobnost, která má dostatečné sebevědomí a přesvědčení, že to, co dělá, má smysl. Také to většinou není člověk, který neustále očekává nějakou pochvalu, nějakou medaili, protože jeho těší především vědomí, že to, co vymyslí, je schopen také zrealizovat. Jen on totiž přesně ví, co taková realizace obnáší, a toto vědomí má pro něj takovou hodnotu, že vnější ocenění ho sice potěší, ale není na něm závislý.

Protože člověk je tvor společenský a cítí se v lidském společenství dobře, lidé, kteří dokáží takové společenství vytvářet jsou vnímáni positivně. Avšak postupující individualizace společnosti založená na neskutečném množství možností ve všech směrech vytváří stav, kdy není jednoduché vytvářet společenství, které má společné zájmy, společné cíle, ale také společný čas. Přes to skautské společenství založené na přátelství má hodnotu, kterou nemůže poskytnout žádný komerční způsob trávení volného času.

Na tahouna jsou v této stále složitější civilizaci kladeny značně vysoké nároky znalostní, na schopnosti organizovat si svůj čas, na schopnosti komunikační, řídící, režisérské, moderátorské, kreativní, ale také inspirační a psychologické. Tyto vlastnosti, kladoucí i značné nároky na psychiku, jsou současně i klíčovými vlastnostmi pro jakékoliv podnikání i v ostatním světě a mohou tudíž představovat vynikající přípravu do tohoto světa.

Klesající počet členů nejen ve skautingu, způsobovaný společenskou individualizací, může podle mého názoru vést paradoxně i ke zkvalitnění výchovy, když vůdcovské schopnosti tahouna budou doplněny i schopnostmi tvořivého koučování, které zohledňuje osobnostní předpoklady každého člena. Při koučování může být menší počet účastníků dokonce výhodou, která tahounovi poskytne tak potřebnou zpětnou vazbu – uspokojení z akce.

Přestože uvedená „teorie tahouna“ se může zdát někomu náročná, je třeba vědět, že i vlče nebo světluška ve funkci šestníka může získávat již v útlém věku tyto velice cenné zkušenosti pro další život.

Z uvedeného vyplývá, že tahoun je člověk velice důležitý, bohužel však také velice vzácný, jehož odolnost proti „vyhoření“ – ztrátě energie, podléhá mnoha okolnostem. Možná, že k jeho odolnosti může přispět vědomí, že i výchova jediného člověka má smysl, analogicky vědomí kouče, který vychoval jediného vynikajícího mistra nebo vědce, který vychoval svého znamenitého nástupce.

Při všech skautských i jiných akcích, které vedeš, za podmínky, že máš program napsaný na papíře (i dodatečně) si připočítej jako prémii za vedení + 100% z hodnocené účasti.
Takže za vedení družinovky máš 20 + 20 S = 40 S,
výpravy: 40 + 40 S = 80 S,
jednoho dne tábora 20 + 20 = 40 S.
sportovního tréninku: 5 + 5 = 10 S.
V případě vícečlenného vedení si připiš pouze příslušný podíl

Při dlouhodobém vedení je za každý půlrok ( minimálně 6 akcí) prémie: družina: 100 S, oddíl: 500 S, středisko 500 S, zástupci mají zisk poloviční.
V dalších skautských funkcích se počítá zisk za jednotlivé schůze jednotně: člen sekce: 50 S, vedoucí sekce: 100 S.