Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0401-6-D-(4) AUTO TESTING (pro pokročilé) Za 10 splněných úkolů 1OS
Neboli sebehodnocení, sebebodování. V úkolu V0301- 3 – Time Manager jsme už na to narazili: psát si do zápisníku A6 každý den na volný list vše, co je třeba vykonat. Nové v tomto úkole je to, že každý splněný úkol, představuje 1 bod a 10 takových bodů = 1 S. Já již 20 let tento autotesting dělám s tím, že pro mě představuje velikou motivaci, projevující se ve výrazně zvýšené výkonnosti. Řekl jsem si proto, že bych s tímhle tajemstvím neměl umřít a tak jej dnes poprvé odhalím. Všichni víme jakým motorem pro činnost je ve fungujícím oddílu bodování. Jeho účinnost se však může projevit i v soutěži sama se sebou. V tomto případě jsem vykonavatelem úkolu – hráčem, ale současně i rozhodčím. Já sám. Získané body pro mě představují odměnu za to, že jsem něco udělal. Jestli to někomu připadá jako bláznovství, tak bláznovstvím je i bodování hokejistů, nebo fotbalistů za každý gól, každou nahrávku, každou chycenou ránu na branku. To má totiž úplně stejný účel- motivaci všech hráčů.

Jak vypadá můj autotesting?
Ve svém A6 Time Manageru mám na každý den jeden volný list, na který píšu večer předem, ráno nebo v průběhu dne úkoly, které mám ten den udělat. Úkoly jsou rozepsány asi tak, že jestliže mám hodit dopis musím jít na poštu (1bod) a tam hodit dopis ( 1bod). To má ten smysl, že když takových zařizování mám víc, mohu si je seřadit do inteligentní trasy, kde jedno navazuje na druhé, čímž šetřím čas proti zmatenému pobíhání po městě. Podobně je to s nákupy: každé jednotlivé zboží je 1 b, protože, někde nemusím s nákupem uspět a musím jít jinam. Úkol Nákup se tedy skládá z postupných kroků: 1.kam musím zajít (1 b.), 2. co tam musím koupit (seznam zboží a za každé koupené bude 1 b. ). Rozčlenění na tyto elementární kroky vede k tomu, že ve většině případů na nic nezapomenu. Při tom nehraje roli, že jedna akce trvá podstatně kratší čas (např. koupit jedno zboží vedle deseti dalších) než druhá (např.mytí nádobí). Je to prostě ucelená, samostatná akce.
Protože základem je „dokopat se“ k tomu, abych udělal to, co je potřeba (ať už „chci sám,“ nebo “musím," např. udělat úlohu do školy, mohu si obzvláště nepříjemné nebo těžké úkoly „osladit“ tímto bodováním. Tak 1 bod si uděluji: za 5 min cvičení, za 2,5 min intensivního aerobiku, za 21 násobné vzepření 12 kg balíku šesti PET lahví s vodou v leže ( ¼ tuny), za vystoupané schody do 4. patra, za 250 m rychlé jízdy na rotopedu, za studium 10 str. knihy s výpisky, za napsání textu na půl stránky obrazovky, nebo A4, za umytí nádobí, za nápad……atd.
Takže v hlavě si vytvořím takovýto ceník, který samozřejmě dodržuji, takže mohu dělat rekordy denní, týdenní, měsíční i roční. Možná se budete divit, ale dělám to pravidelně denně již dvacet let, což mohu doložit podrobnými tabulkami a můj měsíční rekord činí 2037 bodů, což znamená průměrně denně 57 splněných úkolů.( to při velkém nákupu zase není až tak velký problém, ale velké nákupy se nedělají každý den).
Vedle toho mám linkovaný kroužkový blok A5, rozdělený na složky : DOMÁCNOST, ZAŘIZOVÁNÍ, NÁKUPY, AUTO, SKAUTING, CHALUPA, kam si píši, co v daném „sektoru“ musím udělat. To má například tu výhodu, že když jedu na chalupu, nemusím vzpomínat co tam mám příště přivézt, protože jsem to zapsal při minulé návštěvě do složky chalupa. Tyto úkoly se snažím zapisovat s velkým předstihem, prakticky v momentě, kdy se je dozvím, protože vidět hodně dopředu je základem úspěchu. Souvisí to tak trochu s prognózováním (viz :V0301 – 2 ), které je velmi důležité a proto se odměňuji při splnění prognózovaného úkolu dalším bodem, což podporuje moji snahu co nejvíce věcí vidět dopředu, zapsat je do kalendáře a vytvořit si tak dostatek času na jejich splnění. Proto také při psaní denního plánu pravidelně nahlížím do tohoto, v mém případě Modrého sešitu a současně do kalendáře.

TVOJE ÚKOLY

1)Splň nejprve úkol V0301 -3.
2)Zaveď sešit na zapisování úkolů členěný na složky např. DOMÁCNOST, ŠKOLA, SKAUTING a další dle tvých zájmů a začni zapisovat a číslovat jednotlivé úkoly a získáváš 20 S.
3)Začni si každodenně bodovat splněné úkoly a za každých 10 bodů máš 1S. Do tohoto bodování můžeš kvůli úplnosti a přehlednosti, zahrnout i úkoly Cesty k vrcholu, protože zisk při tomto denním bodování je zanedbatelný proti hodnocení v rámci Cesty k vrcholu.

Uvidíš, že život pro tebe začne být pestrým i napínavým dobrodružstvím, právě tak, jako při oddílových soutěžích. Svůj ceník, vzhledem k zisku svemů v jiných oblastech vytvoř tak, aby průměrný zisk se pohyboval v rozsahu 3 – 6 S ( 30 – 60 úkolů/ den) a maximální nepřesáhl 10 S ( 100 splněných úkolů/den). Plnění Modrého života zůstává samozřejmě v platnosti, takže při úspěšném plnění obou bodovacích systémů lze dosahovat i 10 – 15 S/den , což je velice slušný zisk pro výstup.

Navrhujeme ti odzkoušet tento úkol v průběhu měsíce a porovnat si výkonnost se způsobem, který jsi provozoval doposud a rozhodnout, zda ti vyhovuje či nikoliv. Autotesting totiž nemusí každému vyhovovat. Zejména u lidí, kteří jsou zaměřeni jinak než racionálně, např. spíše emotivně, to je případ umělecky a kreativně zaměřených osobností, kteří se nechtěji svazovat žádnými podobnými systémy. Možná že oni by vyvinuli úplně jiné motivační systémy, což by nás všechny jistě zajímalo