V0402-6-D-(4) OBEZITA Za každý kilogram snížení nadváhy 50 s
Není to přehnané psát skautům ve věku 12 –15 let o obezitě? To se přece týká hlavně dospělých, ne? Bohužel to přestává být pravdou. V naší sedavé, pohodlné, televizní, počítačové a internetové civilisaci se vlastně nemusíme vůbec hýbat. Stačí v pohodlném křesle jen zírat na obrazovku televizoru, videa, počítače, surfovat po internetu a to v práci i doma, perfektně se pobavit pomocí obrovského sortimentu chytrých a strategických her, které mě naučí rychle a třeba i nově myslet, můžu se naučit cizí jazyk, můžu různě i tvořit, dozvím se o světě všechno, aniž bych pohnul kostrou. Ale…. a to je právě ono:aniž bych pohnul kostrou. Co tento experiment s bohatě (většinou nikoliv správně) živenou generací, která bez většího pohybu tento způsob života začíná provozovat poprvé v historii lidstva, udělá, se teprve ukáže. Ale už dnes studie na 50 277 zdravotních sestrách, sledovaných v průběhu 6 let zaregistrovala 3757 nových případů obezity při BMI (viz dále ) větším než 30 a rovněž 1515 případů cukrovky. Výsledek studie: každé 2 hodiny denně u televize zvyšují riziko vzniku obezity o 23 %, vzniku cukrovky o 14 %. A to není zdaleka všechno: jakpak asi za reaguje náš imunitní systém, srdce? Naopak se ukázalo, že hodina ostré chůze denně snižovala riziko obezity o 24%, cukrovky dokonce o 34 % . Světová zdravotnická organisace očekává v příštích 20 letech v důsledku nezdravého životního stylu nárůst rakoviny o 50%. To tedy není nikterak vábná perspektiva. CO S TÍM UDĚLÁŠ ?

Především: zdravý životní styl zakládáš právě teď, v mládí. Jestliže už nyní jsi pohodlný udělat krok navíc, věz, že za 10 - 15 let to nebude lepší, ale to už budeš určitě nabírat kila a za 20 – 25 let začneš navštěvovat doktory, kteří ti budou doporučovat zdravější životní styl. Není tedy lepší začít s tím teď hned?

Uvědom si , že dobře dělaný, rozpohybovaný skauting , je v tomto ohledu právě onen zdravý životní styl a tudíž ta nejlepší prevence

Tvůj úkol:
1) Zjisti jestli nejsi obézní pomocí BMI ( Body Mass Index), který stanovíš podle vzorce
BMI = tělesná váha / výška^2 (Kg/m^2 )
Příklad: vážíš 55 kg a měříš 1,50 m pak BMI = 55 / 2,25 = 24,42. Zjisti do které skupiny BMI patříš. 1 20-25 norma zdravého člověka
2 25-30 nadváha: nízká až lehce zvýšená zdravotní rizika
3 30-40 obezita : vysoká zdravotní rizika 4 nad 40 těžká obezita : velmi vysoká zdravotní rizika, ( život většinou končí v 50 letech)
2) Jestliže patříš do první skupiny, mezi zdravé připiš si 20 S.
3)Jestliže jsi se ocitl v některé z dalších skupin, pak musíš nasadit motivaci osmitisícovky na zdravý životní styl. MUSÍŠ VĚDĚT, že pro zdravý životní styl daleko účinnější než razantní diety je pohybová aktivita, zejména v přírodě.

MUSÍŠ VĚDĚT, že ztrátu 10kg hmotnosti při razantní, nízko energetické dietě, ale bez pohybové aktivity představují 4 kg vody, takřka 3,5 kg svaloviny a jenom 2,5 kg tuků. Ztráta svalové hmoty vede ale k poklesu metabolické výměny (svalová hmota totiž spotřebuje z potravin daleko více). Takže jestliže obézní člověk se při mírné redukční dietě pravidelně pohybuje, dojde u něho téměř k neuvěřitelnému zlepšení zdravotního stavu.
Opatři si knížku, kde jsou údaje o energetických hodnotách potravin a pohybových činností (např. MuDr. Pavel Stejskal, CSc :Proč a jak se zdravě hýbat). Vybrané údaje o kalorických hodnotách potravin i různých pohybových aktivit najdeš také v úkolu V0201 – 4 (Lidská energetika). Podle energetických tabulek spočítej kolik „tankuješ“ energie z potravin a kolik jich „spálíš“ při pohybu. Jestliže chceš zhubnout, musíš spálit víc než natankuješ.
Najdi v seznamu úkolů právě ty pohybové – je jich už hodně a určitě ti pomůžou ve shazování váhy.
Jestliže nyní jsi v normě BMI pak ve svém dalším životě nedopusť, aby se tvoje buňky naučily “ přejídat a dělat si zásoby“ – těžko je to později budeš odnaučovat. Tuhle zásadu zrealizuješ právě pohyblivým životem. Začni se pravidelně vážit. Urči si svoji startovní váhu a za každý kilogram, o který snížíš svou nadváhu ( opakovaně alespoň tři dny) si započítej 50 S. Při kolísání váhy se samozřejmě opakovaně zisk nepočítá.