V0404-2-D-(2,4) ZKOUŠKY Zkouška na střední školu 500S
Magisterské studim na VŠ 8000S
Doktorandské studim na VŠ 6000S
Docentura 6000S Profesura 6000S
skautování nekončí druhým stupněm a odborkami, ale lze pokračovat zkouškou čekatelskou a vůdcovskou a že by si to zasloužilo nějaké svemy. Já k tomu dodávám, že když si stoupáním k vrcholu ověřujeme svoji všestrannost, že sem tedy zákonitě patří zkoušky všechny. Není to úspěch složit přijímačku na střední školu, udělat maturitu, zkoušku řízení automobilu, dosáhnout titulu bakaláře, magistra, inženýra, MuDr, PhDr, docenta, profesora? Co je z hlediska vůle těžší: vystoupit na skutečnou osmitisícovku, nebo dokončit úspěšně vysokou školu?.

Již jsem kdesi napsal, že zisk svemů nemusí vždycky spravedlivě vystihovat vynaloženou námahu což může platit i v tomto případě a že už to tak i v životě chodí, takže my se tímto vědomím vlastně připravujeme na reálný život.

Geniální nápad pro hodnocení zkoušek mi poskytl br. Tom - vysokoškolský učitel z Olomouce: každý úspěšný semestr na vysoké škole lze považovat za ekvivalent maturity. Takže bakalářské studium dvouleté představuje 4 maturity, tříleté 6 maturit, čtyřleté studium magisterské 8 maturit. K tomu doktorské studium tříleté představuje dalších 6 maturit. A když už jsme takhle daleko, tak při představě , že skautujeme celoživotně a že mezi skauty jsou jak docenti tak vysokoškolští profesoři , tak za docenturu bych dal dalších 6 maturit a za vysokoškolského profesora, kterého jmenuje prezident republiky dalších šest.

A kolik tedy bude za středoškolskou maturitu? Po dlouhém přemýšlení mi nakonec vyšlo, že to bude rovných 1000 S. Když se vrátím ke zkouškám skautským, pak za čekatelky bude 600 S, za vůdcovskou zkoušku stejně jako za maturitu – 1000 S. Úspěšná přijímací zkouška na střední školu je za 500 S, odborné zkoušky typu autoškoly jsou také za 500 S.

A teď se podívejme jak by dopadl skautsky aktivní vysokoškolský profesor na symbolických osmitisícovkách?
Přijímací zkouška na střední školu: 500 S, čekatelky: 600 S, maturita: 1000 S, vůdcovská zkouška: 1000 S, čtyřleté vysokoškolské studium magisterské :8000 S, doktorandské studium tříleté: 6000 S, docentura: 6000 S a konečně profesura:6000 S to je celkem: 29 100 S což jsou tři osmitisícovky a něco.Je to spravedlivé? Myslím, že by si zasloužil i víc, ale on přeci toho profesora nedělá proto, aby získal svemy – může to však pro něj být úsměvná vzpomínka na mládí. Jaký směr nabere tvůj život:? Budeš stoupat na skutečných či symbolických osmitisícovkách, bude to vzdělanost, která vyžaduje také obrovskou vůli , pracovitost koncentraci a sebezapření. Nebo budeš tak dobrý, že stihneš obojí ? Budeš podnikat, chceš mít šťastnou rodinu a věnovat se dětem , nebo být skautským vůdcem, či vůdkyní, které kluci nebo holky přímo zbožňují.Ale jsou další tisíce cest, kterými můžeš stoupat ke svým vrcholům a jejichž dosažení ti poskytne i vrcholné lidské štěstí. Držím ti palec a neztrácej čas.