Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0406-3-J-(1,2,3,4) ROBINSON (pro pokročilé, R+R, OS) Za realizaci projektu 400S
v případě výpravy ve dvou lidech 200 S
Za každou aktivitu 5S
Touto zkouškou si ověříš možnosti využití všech dosud získaných zkušeností ze skautingu i z řady úkolů Cesty k vrcholu, které máš k disposici pro extremní situace přežití v drsné přírodě a v osamělosti, které bych ti zažít nepřál, ale na které bys měl být připraven. Problematika přežití v drsné přírodě začala být aktuální v situaci, kdy svobodný režim umožňuje cestování po celém světě, bez omezení, tedy i do končin, civilizací zasáhnutých jen minimálně nebo vůbec, s čímž v řadě případů souvisí i bezpečnost takového pohybu. Existuje tisíce možností, jak se dnes dostat do situace ohrožení života v cizím prostředí, drsné přírodě, ale i drsné, či dokonce nepřátelské civilizaci, kde bude všechno záviset výhradně na tobě.

Ve své treningové variantě bude tato zkouška představovat odzkoušení technik přežití ve třech po sobě jdoucích dnech a nocích a to ve známém, tudíž psychicky méně náročném prostředí, které umožní soustředění se na přežívací techniky. Pro tento účel se nejlépe hodí místo se zázemím domu, chalupy, chaty nebo skautského tábora.
Nejlepší trénink je samozřejmě co nejtvrdší, protože poskytne nejvíce zkušeností a je tudíž nejlepší přípravou. Proto nebudeme rozepisovat všechny detaily a ponecháme pomyslnou laťku obtížnosti na tobě. Ty sám v poslední instanci rozhodneš o tvrdosti svého tréningu. Takže věz, že deštivé počasí prověří tvoji připravenost daleko lépe než počasí slunečné, protože v něm dovede tábořit každý laik, na to není třeba být skautem.
Z mnoha aspektů, které přežití má, se v dnešním úkolu budeme zabývat především přežitím s nouzovým vybavením. Proto základem této zkoušky bude vybavení značně omezené, které tě bude nutit improvizovat a hledat řešení v závislosti na okolní přírodě, aktuálním počasí, zkušenostech i inteligenci.

Vybavení na 3 dny:
> Oblečení: letní turistické (vysoké boty, dlouhé kalhoty, košile,svetr, větrovka, čepice, pláštěnka do deště). KPZ + IPZ (limitní váha 0,5 kg)
BPZ (viz V0403 – 2) limitní váha 2 kg, lze sem zahrnout, sůl, sladidlo, kypřící prášek+ kalorické potraviny dle vlastní úvahy.
2 kg pitné vody (PET láhev), 1 kg mouky, 1 kg syrového masa vcelku (právě jsi ho ulovil)
batoh do kterého se všechno uloží a jehož limitní váha s veškerým vybavením nepřesáhne 7,5 kg

Cílem robinzonády je:
1)Teoreticky se pomocí studia vhodných příruček připravit na problematiku přežití a sestavit detailní projekt celé akce, všechno důkladně promyslet a na nic nezapomenout, protože využití zázemí v průběhu přežití nepřichází v úvahu, to je pouze psychologická záležitost. Jestliže něco zapomeneš musíš se bez toho 3 dny obejít.
2)Přežít samostatně 3 dny a 3 noci v přírodě s výše definovaným omezeným vybavením a potravinovými surovinami v syrovém stavu (mouka, maso).
3)Prokázat schopnost převedení mouky a syrového masa do stravitelné formy ( za účelem treningu jsou k dispozici nadbytečná množství).
4)Výcvik ve schopnostech opatřit si z přírody další potraviny (rostliny na čaje, saláty, lesní plody, ovoce atd..) a odzkoušet jejich stravovací využití.
5)Odzkoušet maximum různých přežívacích technik (opatření tepelné isolace, úkrytu před deštěm, opatření pitné vody – viz dále příklad).
6)Pozorování okolní přírody jako základu pro získání potravin pro přežití.
7)Poznat situaci dlouhodobé samoty a odzkoušet schopnost ji vydržet pomocí práce a meditace. ( ve spolupráci s okolím, informovaným dopředu o tvé akci, vyloučit veškerou komunikaci se světem: lidi, mobil, radiový přijimač). Každá rušivá komunikacie = - 20 S).
8)Třídenní expedici, která má výzkumný charakter zdokumentovat do ExpeDu : faktografie, zkušenosti, kresby, fotografie, texty ( další zisk S)
9)Po realisaci projektu provést analýzu: co se povedlo a co nikoliv,poučení.
10)Využít získaných zkušeností pro jejich prezentaci ve vlastním oddíle, ve skautském tisku nebo sepsat vlastní knížku.(další zisk S)

HODNOCENÍ: Za realisaci celého projektu máš 400 S. K tomu připočti svemy za realizaci jednotlivých přežívacích aktivit: standardně 5 svemů/ aktivitu.

Příklad: postavení tunelu z PE rukávu (5), náhrada karimatky listím (5), svázaná sedačka a stůl (5), ohniště + zásoba dřeva (5), uvaření čaje z přírodních zdrojů (5), získání pitné (dešťové) vody na převaření (5), ulovení ryby (5) a její zpracování (5), uvaření noků z mouky (5), upečení hada (5), uchování syrového masa - konservace (5), uvaření masa (5), rožnění masa (5), vyuzení masa (5), výroba luku pro lov (5), výroba šípu pro lov (5), výroba oštěpu (harpuny) pro lov(5),výroba pasti pro lov (5), výroba marmelády z borůvek, malin apod.(5), detailní pozorování zvířat a jejich stop jako předpoklad k lovu (i nerealizovaného) (5), sluneční destilační přístroj (5),vycpání spacáku z netkané textilie přírodními isolanty (5), meditace na téma Můj čas: Protom č. 11 (5),

Celkem tedy: 615 S