V0412-4-D-(1) VÝBAVA NA BĚŽKY Za získanou informaci o výbavě 1S
Za opatřenou součást výbavy 2-30S
Běžky představují možnost holdovat bílému sportování daleko levněji, než je tomu při lyžování sjezdovém. Navíc není zapotřebí draze platit vleky nebo lanovky. A tak lyžařská turistika na běžkách je přesně to, co by měli skauti v zimě provozovat.

Ty tam jsou doby, kdy na jedněch lyžích se dalo sjezdovat i běžkařit. Dnes však existuje tolik druhů lyží, že nezbývá než konzultace, nejlépe s nezávislým odborníkem, v horším případě se znalým obchodníkem, který samozřejmě nabízí jen to, co má na skladě. Při této poradě ty musíš přesně vědět co chceš. Pro lyžařskou turistiku jsou naprosto nevhodné závodní běžky a k tomu příslušné boty. Turistické běžky jsou širší, pevnější, a právě tak i boty, což je důležité při pohybu v neupravené stopě, kde nebudeme závodit. A zase: běžky do roviny jsou dnes jiné než do hor. A tak dále.

V této situaci je možná nejlepší všechno odzkoušet na starších a levných lyžích z bazaru, které lze znovu prodat. A nové lyže, které dnes začínají někde na 1500 Kč, kupovat jedině s odborníkem, což platí i o vázání a botách. Součástí výzbroje jsou i hole, které musí dosahovat k prsům, max. do podpaždí.

Oblečení na lyže je dnes také věda s obrovskou nabídkou. Zásadou však zůstává cibulový princip tj. více vrstev, spíše než jedna jediná - tlustá. V této souvislosti bych chtěl zdůraznit tzv. funkční nebo také „thermoprádlo“, založené na syntetických, speciálně tvarovaných vláknech, které transportují pot od těla do svrchních částí oblečení, což má velký význam. Např. při zastavení po běžkařské tůře nestojí zpocený člověk v mokrém prádle, ale pěkně v suchu.

Na druhé straně je třeba si uvědomit, že předchozí generace bez thermoprádla a dalších vymožeností také velice úspěšně sportovaly.

V souvislosti se specializovanou a poměrně drahou lyžařskou výzbrojí stojí za zmínku, že dnes není až tak jednoduché zorganizovat skautskou, třeba autobusovou lyžařskou výpravu do hor, protože to vyžaduje dostatečně včas a možná i s rodiči (kupují výzbroj) plánovat dopředu jak lyžařské terény, tak odpovídající výzbroj (tedy v zásadě výpravu sjezdařskou či běžkařskou).

Tvůj úkol zní: vybavit se kompletně na běžkařskou výpravu bez ohledu na kvalitativní parametry výzbroje a výstroje a s ohledem na to, že řadu věcí už máš. Co to tedy obnáší?

Stát se informovaným člověkem, který se vyzná a dovede i poradit v oblasti běžkařského lyžování: za tím účelem zjistit následující informace: typy lyží (1 S), hole (1 S), boty (1 S), vázání (1 S), získat prospektový materiál (1 S) a ceníky (1 S), ceny lyží v bazaru( 1 S), prospekty (1 S) a ceníky (1 S) na thermoprádlo a zimní oblečení (1 S)

Opatřit následující výbavu: (po dohodě s rodiči na základě přesvědčení o zdravotním přínosu lyžařské turistiky, kterou lze samozřejmě pěstovat i v celé rodině):
1. lyže s vázáním a botami (30 S),
2. běžkařské hole (15 S),
3. sluneční brýle, (2 S),
4. sada mazacích běžkařských vosků (5 S),
5. batoh, ledvinka (2 S),
6. píšťalka (2 S),
7. baterka - čelovka(2 S),
8. KPZ (1 S)
9. triko (thermoprádlo) a košile (2 S),
10. teplé spodky (thermoprádlo) (2 S),