V0412-5-D-(1) VÝPRAVA NA BĚŽKÁCH Za přípravu a realizaci výpravy na lyžích 5-50S
Za jednotlivé akce na výpravě (více jak 12 možností)2-5S
Není nic krásnějšího než toulky zasněženou krajinou v mrazu i vánici, ve slunečním jasu, kdy lesní cesta získává pohádkový charakter a nedohledná bílá pláň vytváří iluzi Aljašky nebo Antarktidy. Je to balzám na duši, na tělo, plíce i nervy, masírované hektickou civilizací i vysoce účinná zdravotní injekce.

Máš běžky a máš partu lidí, kteří jsou stejně vybaveni. Tu partu by z hlediska bezpečnosti měli tvořit alespoň tři účastníci, takže prima by byla družina, oddíl, ale také rodina.
Sníh může být hned u našeho baráku, nebo za ním musíme vyjet: vlakem, autobusem nebo osobním autem. První dva případy využívají skauti, třetí je typický pro rodinu, i když tento druh přepravy znají dnes i skauti.
Máš s sebou trenéra, nebo se budete učit lyžovat podle knížky? Chcete projet zvolenou trasu ? Chcete si na cestě uvařit? Jste pány situace protože co si vymyslíte, to můžete také udělat. Nekupujete zájezd s hotovým programem, ani nečekáte na lavičce, jestli vás trenér postaví na 5 min do zápasu, nebo do závodu, ale sami jste tvůrci i účastníci programu a všech soutěží.

TVOJE ÚKOLY: spočívají v přípravě a realizaci jednotlivých bodů programu podle vlastního výběru:

staň se iniciátorem zimní běžkařské výpravy, alespoň se 3 účastníky (bezpečnost) (5 S)
prostuduj literaturu týkající se lyžování na běžkách, programů na sněhu, konsultuj mapy a průvodce se zimními trasami (20 S)
udělej projekt této výpravy (třeba ve spolupráci s rádcem družiny, vedoucím oddílu, či otcem, maminkou, sourozenci), který bude odpovědí na otázky: KDO, KDY, KAM, JAK (doprava, trasa, program, dobrodružná motivace) (20 S).
realizace výpravy: (50 S)
realizace běžkařského výcviku: klasický běh (2 S) obraty (2 S), zatáčení (2 S), brzdění (2 S), stoupání (2 S) , volný způsob: bruslení (2 S), běh bez holí ve stopě (2 S) sjezd (2 S), sjezd bez holí (2 S), mazání lyží (5 S)

realizace závodů a her na běžkách – za každý závod nebo hru: 5 S
Inspirace : slalom chůzí nebo během kolem tyčí,
překonat vzdálenost nejmenším počtem skluzů,
honičky bez a s holemi,
výstup do svahu o závod,
sbírání předmětů při sjezdu,
projíždění branek,
podjíždění překážek (branky z holí),
jízda po jedné lyži ,kdo dál,
zasahování cíle za jízdy,
sjíždění svahu v trojici,
běh všestrannosti (trať obsahuje rovinu, svah, slalom, překážky),
orienťák,
hledání zlata – viz úkol Klondike, V0412-6
projetí zvolené turistické trasy: za každý kilometr: 2 S, za každých 10 m převýšení: 1 S
skautský zimní výcvik (viz úkol Stopařská výprava V0411 –5 a Sáňkařská výprava V0411 – 6, včetně hodnocení), hry na sněhu (viz: Zapletal: Hry v přírodě, Velká encyklopedie her)
Využití mimořádného sněhu v místě bydliště, vyžadující rychlou reakci (než roztaje): 20 S ( trénink běhu klasického i bruslením, vycházka do nejbližšího okolí atd.)