Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0506-1-J-(3,4) KRITICKÁ CESTA 80S
Kritická cesta je metoda, jak racionalizovat a zajistit splnění relativně složitého úkolu. Zásady aplikované pro start raketoplánu jsou v podstatě podobné jako zajištění bezchybného fungování tábora, táborové služby nebo expedice.

Metoda kritické cesty je součástí tzv. systémového myšlení, při kterém nejprve vytvoříme představu konečného cíle z níž odvodíme co, jak a kdy musíme všechno udělat, aby cíl byl splněn.Metodu kritické cesty si nejlépe přiblížíme na táborové službě. V jejím případě je cílem bezchybný chod tábora, např.:

1) dodržování všech časů daných táborovým řádem
2) zajištění ostrahy tábora ve dne i v noci
3) zajištění pořádku v táboře
4) zajištění hygieny v táboře
5) uvaření, příprava jídel podle jídelníčku a výdej ve stanovených časech
6) aktuální úkoly zadané službě vedením tábora
7) zajištění topiva pro vaření
8) nákup a dovoz potravin, zajišťování pitné vody, celodenní dostatek čaje

Vedoucí služby – rádce družiny se stává v podstatě manažerem (získává tím velice cenný tréning pro život), který musí svou družinu a její práci zorganizovat tak, aby bylo zajištěno co nejlepší fungování tábora. Východiskem jeho řídící práce je seznam všech činností a úkolů, které ten den jeho družina musí zajistit. Pak následuje sestavení časové posloupnosti jednotlivých činností zajišťující, že potřebná služba bude dodána v potřebném – stanoveném čase. A jak říkají manažeři v automobilkách: „just in time" ( „právě včas") což je termín pro přesné dodávání součástek z jejich výroby přímo na montážní linku automobilky. Jestli někoho pohoršuje zavádění manažerských metod na skautský tábor, tak uvedu, že metodu „just in time“ vynalezla dávno před lidmi příroda, když každá buňka živého organismu přesně ví, kdy co má udělat, aby systém jehož je součástí, fungoval což je třeba případ buněk v našem těle.

Dodávku služby v požadovaném čase je ovšem třeba pečlivě promyslet, protože plnění různých služeb je různě časově a pracovně náročné: např. namazání chlebů při snídani je podstatně rychlejší, než uvaření kotle čaje, které předpokládá zatopení pod kotlem a uvedení vody do varu a tedy nejspíš někoho, kdo vstane a zatopí dřív, než přijde někdo, kdo namaže chleby. Tohle všechno musí vedoucí služby vědět, právě tak, jako znát, kdy se musí začít vařit polévka, brambory nebo maso, aby se mohl oběd začít vydávat ve 12.00. Když to neví, protože tuhle funkci třeba dělá poprvé, tak jediné řešení je, všechno dělat s dostatečnou časovou reservou, aby vydávání bylo „ just in time“. Časová rezerva při vaření je vždycky dobrá, protože na táboře rychlost vaření není konstantní, jako doma v kuchyni na elektrickém sporáku, ale závisí na správném topení které souvisí s dostatkem naštípaného dřeva, což nemusí být vždycky, třeba s nováčky, splněno.

Hledání časů, kdy je nutno začít s tím, či oním, abych splnil požadavek „just in time“ je právě hledání oné kritické cesty. Takže jestliže vedoucí služby je „na úrovni“ tak ví, kdy se musí začít vařit čaj, kdy se musí nejpozději začít mazat chleby, kdy připravovat svačinu, kdy začít vařit polévku, maso, kdy a kdo udělá pořádek v táboře, v jídelně, kdo a kdy začne vařit teplou vodu na nádobí, kdy a kdo doplní desinfekci na latrině, kdo bude mít denní ostrahu tábora, jak rozvrhnout noční hlídky, aby se všichni spravedlivě vystřídali v nepopulárních nočních hodinách atd. atd. Těch úkolů, které má vedoucí služby je tolik, že už nemůže mít žádný další konkrétní úkol (situace, kdy vedoucí služby maká až se z něj kouří a družina „blbne“ prozrazuje neschopného „manažera“), protože řízení družiny tak, aby každý přesně věděl co má dělat a dělal to, požadavek myslet dopředu, reagovat na neočekávané situace a správně a spravedlivě rozdělovat práci, ale také se starat o dobrou náladu party , která zajišťuje že úkoly služby se plní hravě a s radostí, jsou úkoly, které jej plně zaměstnají Perfektní “zmáknutí“ funkce vedoucího služby na skautském táboře je současně i perfektní přípravou do reálného světa i vlastního života, protože zásady jsou v obou případech stejné. A každý skaut by měl být šťasten, že dostal příležitost si to na sobě odzkoušet.

Až se dostaneš do role vedoucího služby na táboře aplikuj metodu kritické cesty při její organizaci i v jejím průběhu a můžeš si připsat 80S. Můžeš tento úkol spojit s úkolem V0306 – 4 Táborová služba a zjistit jak se aplikace metody kritické cesty podepsala na výsledku táborového desetiboje.