V0509-3-D-(2,3,4) WORKSHOP účast na workshopu nebo přednášce = 10S
příprava hodinového workshopu = 20S
Workshop neboli dílna je novodobý pojem. Souvisí s klesající popularitou jednosměrných přednášek, kde na jedné straně je přednášející, na druhé pak pasivní posluchač. Dílna představuje aktivitu všech, i když ji může uvádět někdo, kdo má v daném oboru nejvyšší kvalifikaci i autoritu.
Při přednášce je pasivita posluchačů v průběhu přednášky kompenzována následnou diskusí, která je v dílně nedílnou součástí celého jejího průběhu. Dílna také může představovat účinnou výměnu znalostí, zkušeností a dovedností v případě, kdy všichni jsou o tématu zčásti nebo z různých zdrojů informováni. To je v současné civilizaci, kdy každý jedinec je pod přívalem obrovského množství poznatků a informací ze zcela různých zdrojů, vysoce efektivní forma.

Této formy začínají skauti využívat při různých setkáních a akcích, samozřejmě i vzdělávacích. Stále častěji se objevují akce, jejichž program je tvořen spíše účastníky než pořadateli. V této situaci je na každém účastníku, aby byl schopen přispět něčím, čím by obohatil ty ostatní. Dílnou v tomto smyslu se může stát i tvorba zábavného programu, výstava nebo analýza zkušeností a hledání nových námětů (např. Cesta k vrcholu nebo Pardubický Everest).

Vzniká tedy otázka: Co můžeš nabidnout ty osobně? To je ovšem otázka nejen pro nějaké skautské a zábavné akce, ale je to současně životní otázka: co můžeš nabídnout společnosti, aby tě to uživilo?

Je zřejmé, že na sobě musíš zapracovat ve všech směrech: ve škole, v hledání toho, pro co máš talent, a v jeho rozvíjení. Brzy se ukáže, že talentů máš více a že tudíž je účelné, ale samozřejmě i zábavné rozvíjet je všechny, protože nikdy nevíš, co všechno se ti v budoucnu bude hodit. Okolo sebe určitě vidíš, že spousta lidí vystuduje nějaký obor, aby pak začali dělat něco úplně jiného, protože svůj talent objevili později.
Žiješ v civilizaci, ve které vývoj pokračuje ďábelským tempem, což tě možná přinutí absolvovat v životě několik různých povolání. Je načase, abys o těchto věcech začal přemýšlet a dobře dělaný skauting by ti v tom měl pomoci.

Jak do toho? Nasávej do sebe co nejvíce znalostí, dovedností, pozitivních vlastností a zkušenosti z drsné přírody i drsné civilizace. Přitom si všímej, co ti jde, co ti dělá radost, protože v životě budeš úspěšný jen tehdy, když budeš dělat to, co tě baví, co umíš a co děláš s chutí.

Při tom všem můžeš stoupat na svou osmitisícovku: za každou účast na workshopu máš 10 S, za každou účast na přednášce rovněž 10 S. Za připravený hodinový workshop si připiš 20 S.

Podívej se na úkol Bavič (V0210–4), tam jsou další možnosti