V0511-2-D-(2,3,4) KARTOGRAFICKÁ EXPEDICE III (Pro mapové gurmány) 50+2 S/info
V tomto úkolu půjde o vytvoření originální, naprosto specifické mapy, která by byla „šitá na míru“ potřeb tvých, tvé družiny nebo oddílu. To se týká především typu informací, které bude tato nová mapa obsahovat. Půjde svým způsobem o analogii přípravy orientační mapy členy oddílu orientačního sportu pro orientační závod. V našem případě mapa bude vytvořena pro potřeby skautských programů.

Tvoje úkoly (v závorce uveden zisk S):

definovat záměr pro využití mapy (5 S)
definovat prostor a měřítko nové mapy (5 S)
zvolit podkladovou mapu do které se informace budou zapisovat a zakreslovat (5 S)
černobíle nebo barevně zkopírovat a pro pohodlnější zakreslování a psaní do mapy i zvětšit vybraný prostor z vybrané mapy (5 S)
vytvořit specifický mapový klíč pro splnění záměru. S výhodou lze využít mapového klíče turistických nebo orientačních map a doplnit je svými vymyšlenými a graficky zpracovanými mapovými značkami (20 S)
vzhledem k použitému měřítku a kilometrové síti GPS vytvořit šablonu, umožňující (za použití x a y souřadnic systému S 42) přesné určení místa na mapě a tím i v terénu
její využití ve hrách pokladového typu (10 S)

Příklady specifických značek:
značka význam využití
nákupní taška černá možnost nákupu v týdnu zásobování na výpravě, táboře
nákupní taška červená nákup o víkendu dtto
lilie - má něco společného se skauty
lilie + písmeno K - klubovna kontakt se skauty, nocleh
,, T - tábořiště pro tábor, výpravu, expedici
,, Z - základna program, nocleh, setkání...
,, B - bivak možný povolený nocleh
,, S - ležící soušky místo pro nácvik vazeb
,, N - nocleh k dispozici přespání
,, V - vývěska informace o činnosti

Hodnocení nových mapových informací: informace, které již na mapě jsou, se nehodnotí. Každá nová informace má hodnotu 2 S (určení v terénu 1 S, zakreslení do mapy: 1 S) V případě týmové spolupráce každý získává podíl na jehož definici se účastníci dohodnou před vlastní tvorbou mapy.

Kartografická expedice III může být projektem jednotlivce, družiny, ale i celého oddílu. Může představovat zajímavý program např. jako mezidružinová soutěž o nejlepší a informačně nejobsáhlejší mapu zadaného prostoru, nebo společnou tvorbu oddílové mapy většího prostoru na které se jednotlivé družiny podílejí v přiděleném prostoru.