Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0512-3-J-(2,4) MEDITACE O BUDOUCNOSTI (pro pokročilé) studijní texty = max. 40S
protomy = max. 40S
konkrétní cíl = 1S dlouhodobě
Je dobré umět se zastavit v běhu života, který, jak se mi zdá, je stále rychlejší, a v klidu, nikým nerušen zapřemýšlet o světě a o sobě v něm. Někde jsem přečetl, že Budoucnost jako předmět by se měla učit na školách. Je evidentní, že je vždy výhodné mít alespoň v obrysech představu o tom, co budoucnost může přinést nebo jaké varianty přicházejí v úvahu, abych snížil na minimum omyl nebo překvapení ve svém současném i budoucím rozhodování.

Vždyť si jenom představ, že by ses třeba před padesáti léty rozhodl, že budeš vytahovat a stahovat závory na železničním přejezdu a že k tomu dostaneš baráček u závor a nemusíš se tím pádem starat o bydlení, dostaneš naturální uhlí a permanentku na železnici. Ale na železnici přišla automatizace a v tom okamžiku se z tebe stává zbytečný člověk. Podobně se ti něco podobného může přihodit i dnes. Takže musíš začít přemýšlet. O tom jak bude svět v blízké budoucnosti vypadat si můžeš přečíst v několika textech, které jsme pro tebe ve formě stručných výtahů připravili ve složce Hledání. Za prostudování textu Tofflerovi: Nová civilizace, třetí vlna získáš 10 S, za text Bauman: Individualizovaná společnost máš rovněž 10 S a konečně za text Hawkena a Lovinskových Přírodní kapitalismus získáš vzhledem k rozsahu 20 S. Samozřejmě můžeš vyhledat řadu futurologických knížek dalších, za jejichž prostudování máš standardní zisk 20 S/100 str. Jako přípravu pro vlastní meditaci doporučuji vrátit se k protomu č.40: Šok z budoucnosti. a č. 39 Stres (hledej v Probance). Tím získáš dostatečné podklady pro představu kam svět spěje, jaké hrozby a současně i příležitosti lze očekávat. Zjistíš, že na to všechno existují názory pesimistické i optimistické. Je pouze na tobě jak o všem budeš přemýšlet, na základě čeho se budeš rozhodovat.

Já ti tady sdělím také svůj názor, kterým se můžeš, ale také nemusíš řídit.

Základní zkušenost zní, že svět se stává stále složitějším a pro přežití jedince náročnější, a to ve všech oblastech. Na rozdíl od minulosti lze očekávat, že každý ve svém životě projde proti minulosti nesrovnatelně více životními změnami v životním stylu, v zaměstnání, v trávení volného času, v kontaktech s lidmi, v komunikaci atd. Vzniká tak velký tlak na adaptaci každého člověka na změnu, na což řada lidí není vůbec připravena. Podle mého názoru v této situaci dobře dělaný skauting svou všestrannou výchovou je schopen lidi na takovou zátěž připravovat. Skauting to je přece: komunikace v družině v oddílu, schopnost vytvářet a udržovat přátelství, mravní základy, příprava a projekty akcí, samostatnost na výpravách a na táboře, týmová práce v družině, všestranné sportování, rozvoj odborností pomocí odborek, rukodělné a výtvarné činnosti. Zdá se tedy, že všestrannost spíše než výhradní a hluboká specializace je cestou do nastupující civilizace, což potvrzuje i zkušenost přírody, že mnohostranné nevyhraněné druhy mají větší naději na přežití, než druhy specializované, náročné na kvalitu prostředí (např. vrcholoví sportovci, kteří potřebují pro zvyšování svého výkonu celé realizační týmy. To potvrdil na základně na ostrově Nelson v Antarktidě i polárník Pavlíček při porovnávání jejich adaptace v náročném prostředí s „ příroďáky“)

Všestrannost dále podporuje systémové myšlení, které je základem vznikající civilizace, založené na řešení všech problémů z mnoha úhlů pohledu (příklad auta: prvnímu Fordovi šlo jen o to, aby auto jelo, nám dnes jde o: cenu, vzhled, úložný prostor, spotřebu benzínu, bezpečnost, prostor cestovní i skladovací, servis, náhradní díly, řízení počítačem, navigaci pomocí GPS, automatické vedení dopravně nejvhodnější trasou, o snížení znečisťování ovzduší, možnost ekologické likvidace a nakonec třeba až o snížení celkové automobility v důsledků neustálého snižování rychlosti v dopravních zácpách a jejím nahrazením úplně jiným způsobem dopravy).

Protože budoucí civilizace vyžaduje permanentní sebevzdělávání , je daleko důležitější naučit se učit, než pamatovat si informace, které stále rychleji zastarávají, ale které jsou dnes každému, kdo se k nim umí dostat, přístupné. Další důležitou vlastností je schopnost všechny získané schopnosti, dovednosti i znalosti umět použít v úplně nových, dosud nikde se neobjevivších situacích. Celá tato složitá civilizace může fungovat pouze na bázi nějakého řádu v jehož základech musí být nejen právo a advokáti, ale také určitý morální standard.

Z toho všeho vyplývá, že je nutné maximálně využít všech svých silných stránek: talent, schopnosti, zájem, příležitosti, pro jejich maximální rozvoj a vytvořit ze sebe v tom směru osobnost, která může něco svému okolí nabídnout včetně svého morálního profilu. Zdá se že, vedle toho je dále potřebné přijmout výzvu nastupující civilizace na pokud možno maximální zvládnutí informačních technologií, komunikačních schopností včetně jazykových a umění pohybovat se v cizím prostředí, včetně drsné přírody. Vůbec nezanedbatelnou součástí je ale i zdraví, o které je stále více nutno pečovat. S tím souvisí způsob stravování, ale zejména pohybové aktivity, které z pracovního procesu, v kontrastu s minulostí prakticky vymizely a které je třeba nahrazovat sportovní činností v mimopracovní době, která ovšem vyžaduje v řadě případů značné úsilí a vůle pro vymanění se z pohodlí .
Uvedený způsob přemýšlení mě vede k psaní Cesty k vrcholu, která by měla být přípravou nejen do drsné přírody, ale také do drsné civilizace.

V případě, že uskutečníš meditaci o budoucnosti, snaž se aby měla praktický výstup: rozhodnutí nastoupit nějakou novou cestu, něco změnit nebo vytyčit si nějaký postupný cíl.

Za každý takový konkrétní závěr si připiš 10 S, a to i v budoucnu.