Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0603-3-D-(2,3,4) SKAUTSKÝ GEN tréninkový rozhovor - text, audio/video - až 50/70S
skautský GEN - text, audio/video - až 150/200S
Možná znáš televizní, ale i knižní projekt Fero Feniče: Český gen , ve kterém jsou filmově i textově představeny pro náš národ významné osobnosti současnosti, nebo nepatrně vzdálené minulosti, mezi kterými se na přiklad ještě před svou smrtí objevil jako spisovatel i Jaroslav Foglar.

I mezi skauty máme řadu zajímavých lidí na úrovni celostátní, regionální, ale i místní.

Jistě by bylo cenné zachovat jejich příběhy skautské i životní pro budoucnost a to je šance i pro tebe nebo pro vaší družinu či oddíl, abyste se zajímavým člověkem z vašeho okolí udělali rozhovor. Ale něco takového udělat bez přípravy a dobře, prostě nejde. To se musíš nejprve naučit. A kde jinde než v družině, oddíle nebo na táboře.

Rozhovor lze udělat pomocí tužky a papíru, v audio verzi s pomocí diktafonu nebo magnetofonu páskového, nebo dnes diktafonu digitálního (MP3), ale také ve videoverzi s použitím videokamery nebo digitálního fotoaparátu. Zatímco diktafony jsou finančně přístupné, videokamery jsou záležitostí relativně drahou. Vycházím z toho, že je možná i výpůjčka třeba od rodičů. Samozřejmě je možné dělat rozhovory bez použití techniky v textové formě, tak jak jsou běžně k přečtení v našich skautských časopisech.

Nácvik rozhovoru (interview) může tvořit velice zajímavý program pro družinovku, kde se rozhovory mohou týkat všeho možného např. dojmů z tábora, z výpravy, z dovolené s rodiči, o osobním hobby atd. a kde se můžete vystřídat v obou rolích. Vzorové rozhovory můžete dnes a denně sledovat v televizi a tak i něco odkoukat. Základem dobrého rozhovoru je příprava (zapsaná na papír), aby člověk při rozhovoru nelapal po dechu, když už si nedokáže vzpomenout na nic, na co by se zeptal.Vynikající je pak možnost si nahrávku pustit, což je zejména u prvních rozhovorů veliká zábava a společně se učit z chyb, kterých se oba: tázající i dotazovaný dopustili. Nezapomeňte, že získané zkušenosti se vám určitě budou v životě hodit.

Práce s videem je o to složitější, že při kamerování se musíš starat navíc o střídání záběrů a úhlů pohledu, aby to nebyla nuda.

Po takovémto tréninku je teprve možno slušně oslovit některého staršího bratra nebo sestru a požádat jej o rozhovor, nebo o natáčenou besedu. Myslím, že nikdo neodmítne, když zjistí, že mladí se zajímají o jeho zkušenosti a jeho příběhy a navíc, když vysvětlíš, že za to získáváš výškové metry, takže člověk, který někdy skautoval, tě neodmítne určitě. Snímáním společné besedy se celá akce pro všechny stane velice zajímavým podnikem a získaná nahrávka historickým dokumentem. A teď si představ, že máš v příbuzenstvu nějakou známou a významnou osobnost se kterou si třeba tykáš. To by panečku byla bomba, udělat s ní rozhovor!

A jak že to budeme všechno hodnotit?

Za každý tréningový rozhovor v „domácím prostředí“ si připiš podle kvality:
textová nebo audioverze: až 50 S,
videoverze: až 70 S (porovnávej s televizním nebo rozhlasovým rozhovorem, ten se = 100%)

Za Skautský gen (tedy rozhovor „naostro“) si připiš:
v textové a audioverzi: 150 S
ve videoverzi 200 S
Při větším počtu autorů získává každý předem dohodnutý podíl.