Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0604-1-D-(2,4) POŘÁDEK pokus = 10S
1 hodina pořádkové akce = 2S
Všiml jsi si, že o pořádku se vedou řeči dnes a denně? „Dej si do pořádku hračky, jseš hroznej nepořádník, neřku-li bordelář, atd“ Také se mluví o pořádku ve městě, v dopravě, o nepořádcích na radnici. Pořádek lze ale vyjádřit i jinými slovy, třeba jako "školní řád, volební řád, jízdní řád, dopravní systém, bezpečnostní systém, výpočetní systém atd." To všechno jsou slova označující nějaký uspořádaný stav, který má oproti stavu neuspořádanému tu výhodu, že funguje lépe, spolehlivěji, racionálněji rychleji. I vlče a světluška snadno pochopí, že když bude mít ve svých věcech pořádek, tak najde to, co právě potřebuje, mnohem rychleji, než když má ve svých věcech lidově řečeno "čurbes".

Pořádek, řád, systém to však nejsou vynálezy člověka, ten je pouze odkoukal od přírody, kde fungují již od nepaměti. Všechny živé organismy (rostliny, zvířata, lidi) jsou totiž neobyčejně složité systémy, které fungují jenom díky tomu, že všechny jejich součásti jsou podřízeny nějakému pořádku - řádu: každá buňka těchto složitých organismů totiž zcela zodpovědně dělá to, co dělat má, jinak by příslušný organizmus nemohl existovat.

Ale nejen v živém světě. Uděláme si pokus, který nám ukáže že i ve světě neživém se příroda snaží udělat pořádek. Rozpusť v mělkém talíři nebo misce ve vodě obyčejnou kuchyňskou sůl tak, aby vznikl tzv. nasycený roztok, ve kterém se už další sůl nerozpouští. Ponech talíř s roztokem někde, kde nepřekáží, svému osudu. Za pár dní uvidíš, že vzniknou malé krystalky které se postupně mohou zvětšovat. Příroda udělala pořádek a srovnala - uspořádala molekuly kamenné soli NaCl do krystalu a to v kubické soustavě. Když se ti podaří vypěstovat pěkný krystal NaCl – kuchyňské soli, tak si jej schovej jako symbol pořádku a získáváš 10 S.

Když se trochu zamyslíš nad světem kolem sebe, tak velice rychle zjistíš, že vlastně prakticky všechno je založeno na určitém pořádku: stroje, domy, města, doprava ale i informace a poznatky v jednotlivých vědách: ve fyzice, chemii, biologii, způsob zpracování informací a dat v informačních technologiích za použití softwaru atd. atd. Závěr z tohoto uvažování zní: všechno co nějak funguje nebo se organizuje za nějakým cílem, zachovává určitý pořádek. A čím je systém složitější, tím je udržování pořádku důležitější, ale také energeticky náročnější a celkově obtížnější.

Chceš také dobře fungovat? Začni se zajímat o pořádek na všech úrovních. Tak třeba:
pořádek v hračkách, školních věcech, ve svých sbírkách, v šatní skříni si mohou udělat už i vlčata a světlušky, ti starší si mohou pořádek udělat v knihovně, v dokladech, fotkách nebo v uspořádání dat v počítači. Také si lépe zorganizovat den, svůj vzdělávací systém, ale také systém přípravy družinovek nebo oddílovek atd., atd.

Za každou pořádkovou akci ,která spotřebuje čas do jedné hodiny máš 2 S a totéž za každou další hodinu. Takže pětihodinový pořádek v knihovně, na zahradě nebo na chalupě je za 10 S.