V0604-5-D-(2) SETKÁNÍ S PŘÍRODOU (inspirace Kytičky) 1 bezpečně poznaná přírodnina = 1S
s fotkou = 5S
Kytičku napadlo při určování přírodnin podle atlásků (V0206-17) započítat si ty přírodniny (flora, fauna, neživá příroda, hvězdná obloha), se kterými jsem se ve volné přírodě “osobně potkal“ a které již bezpečně znám. Jistě nám dáš za pravdu, že potkat jelena ve volné přírodě je úplně něco jiného, než vidět jelena na obrázku.
Za tím účelem je třeba si vyhotovit tabulku: datum – druh přírodniny – úplný český název - místo, do které bys zapisoval ty přírodniny které bezpečně poznáš a se kterými jsi se ve volné přírodě střetl: dřeviny, květiny, houby, zelenina, ovoce, hmyz, živočichové, souhvězdí, horniny, minerály apod. Tedy nikoliv přírodniny, rostliny nebo zvířata, která se naučíš z obrázkové literatury, rostliny soustředěné v botanické zahradě či živočichy v zoologické zahradě, v cirkusu nebo v kotci u babičky. Takže slona si můžeš zapsat jen tehdy, když ti přejde přes cestu, nejspíše někde v Africe. To výrazně zúží tvůj seznam.
Přírodniny můžeš členit např. na květiny, dřeviny, zeleninu, ovoce, hmyz, ptáky, savce, apod. Za každou přírodninu si můžeš připsat 1 S a když pořídíš fotku, tak 5 S.

Také můžeš do ExpeDu napsat podrobnosti o svém setkání a pak platí, že za každou stránku A4 získáváš 1S. Je jasné, že tenhle seznam si mohou vést i vlčata a světlušky.

A také je jasné, že za řadu let by mohla vzniknout velice zajímavá knížka třeba na téma „Moje setkávání s přírodou“. Skaut, cestovatel a zoolog Východočeského muzea v Pardubicích. RNDr. Vladimír Lemberk – Bylinkář, který jezdí po celém světě a fotografuje přírodu i lidi, by asi získal hodně svemů a hodně osmitisícovek a může pro tebe být velkou inspirací. Vždyť navštívil již 48 států a v cizině do dneška (duben 2006) strávil 4 roky a 9 měsíců. Podívej se rozhodně na jeho webové stránky www.stopy.cz, které ti mohou ukázat jeho způsob evidence cest i uspořádání a využití cestopisných zážitků, fotografií a textů. Navíc ti nabízí cestovatelské rady – jde přeci o skauta, který aktivně vedl oddíl.