V0605-1-D-(1,2,3) RYCHLÁ STAVBA TURISTICKÉHO STANU max. 83 S, světlušky a vlčata 113 S
V dobách, kdy skauti používali jednotně vojenské celty kosočtverečného střihu při stavbě bezpodlážkových stanů jehlanového tvaru, patřila stavba stanu k tradičním disciplínám skautských závodů. To se změnilo v situaci, kdy se na trhu objevil postupně rostoucí sortiment různých stanových tvarů a konstrukcí turistických stanů s podlážkou, což vedlo k tomu, že stavba stanu ze skautských závodů postupně vymizela. Ale umět co nejrychleji postavit konkrétní stan je vysoce praktická záležitost. Např. při puťáku, kdy nás v situaci, kdy chceme nebo musíme zatábořit, přepadne liják a třeba navíc je k tomu třeba ještě tma. Situace se stane téměř katastrofickou , když máme v batohu stan, který jsme ještě nikdy nestavěli. a kdy se budeme metodou pokusu a omylu pokoušet stan postavit, při čemž můžeme bez problému „prolít až na kůži“ a iniciovat situaci vhodnou pro vznik zápalu plic.

Trénujte (třeba na táboře) stavbu vašich konkrétních stanů nejprve ve dne, pak v noci, pak v dešti ve dne a nakonec v dešti v noci. Zkoušejte stavbu ve dvojici, ale zkuste to i sólo (kamarád např. z různých důvodů nemůže). To všechno není nic jiného než napodobení (simulace) situací, které mohou nastat. Možná že si někdo řekne, že to je zbytečné, ale ve sportu je nácviku standardních i jiných herních situací věnována velká část tréninku.

Z tohoto nácviku a třeba následných soutěží může vzniknout docela zajímavý a třeba dramatický, případně i zábavný program.

A zisk svemů?

Stavba stanu ve dvou ve dne (svemy pro každého): do 5min/15 S, do 10 min/10 S, do 15min/5 S. U vlčat a světlušek se čas při stejném zisku S zdvojnásobuje Hodina pravdy: stavba ve dvou v noci (svemy pro každého): do 6 min/18 S, do 12min/12 S, do 18 min/6 S. U vlčat a světlušek se čas při stejném zisku S zdvojnásobuje.
Hodina pravdy: stavba stanu ve dne v dešti (svemy pro každého): do 5 min/20 S, do 10 min/12 S, do 15 min/6 S. U vlčat a světlušek se čas při stejném zisku S zdvojnásobuje.

Zkouška stavby stanu potmě a v dešti se provádí až po dostatečném nácviku a v této disciplíně se hodnotí hlavně vůle vyběhnout do tmavé deštivé noci a postavit stan: každý z dvojice získává bez ohledu na čas 30 S, u vlčat a světlušek je to 60 S.