V0605-2-J-(1,2,3) GPS - MAPA max. 80S
GPS – GLOBAL POSITIONING SYSTÉM neboli systém určení polohy pomocí satelitu byl vyvinut pro armádu USA a později uvolněn do civilního sektoru. Základem je systém 24 družic, obíhajících kolem země a vysílajících signály, které obsahují přesné údaje o poloze a čase. GPS přístroj po zapnutí a aktivaci ukáže na displeji souřadnice vlastního stanoviště.
Ty mohou být v přístroji převáděny do nejrůznějších místních systémů, které umožňují, pomocí map, opatřených na okraji příslušnou souřadnicovou škálou, nalézt na mapě naší polohu s vysokou přesností.

(Je několik typů systémů souřadnic, GPS využívá systém WGS84, který bývá i vyznačený na okraji většiny map, čtvercová síť na mapách odpovídá systému S-42 nebo UTM. Pěkný shrnující článek je na stránce www.beruna.cz.)

K určení souřadnic na mapách (používali jsme KČT nebo Shocart - Turistický atlas Česko) lze použít stejné šablony: čtverce 2x2 cm (1 km čtvereční), rozděleného na 10 dílů na ose x i na ose y, nejlépe na průhledné folii (toto pravítko je součástí Turistického atlasu.)

Náš úkol:

opatři mapu na které leží náš budoucí tábor (chata, chalupa, zahrada), opatřenou příslušnou souřadnicovou škálou, opatři vyhodnocovací pravítko a nauč se určovat souřadné body zvolených terénních bodů, staveb, památníků apod. Za určení souřadnic každého bodu máš 1S, maximálně 10 S

Iniciuj využití souřadnicového určování polohy terénních bodů na táboře v následující mezidružinové hře:
Každá družina dostane přidělený prostor podle mapy cca 500 x 500m (1 políčko na mapě 1: 50 000) nebo 1000 x 1000m (4 políčka). V tomto prostoru družina umístí v předem dohodnuté poloze (např.zavěšení na stromě ve výši očí), předem dohodnutý počet viditelných předmětů (např. igelitové nákupní tašky), jejichž polohu určí pomocí souřadnic GPS příslušné mapy. Poté ze shromaždiště všech družin např. ve společném rohu čtverců přidělených jednotlivým družinám na povel start vybíhají družiny, když předtím od ostatních družin dostaly souřadnice v neznámém terénu umístěných předmětů, aby je co nejdříve našly.
Všechny družiny musí nalézt všechny předměty a co nejrychleji se vrátit na shromaždiště, kde se jim měří čas. Podle dosažených časů družin se stanoví jejich pořadí První družina získá 100 S, které si rozdělí podle počtu členů, ostatní pak za každou 1 minutu časové ztráty proti první družině ztrácejí 1 S ze 100 možných svemů.

Za iniciaci této hry si připiš 40 S, za účast při její přípravě pak 30 S

Poznámka: Zpřesnění je možné zařídit při použití Základní mapy 1: 10 000 do které si kilometrovou sami zakreslíme a takto upravenou mapu zkopírujeme