Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0606-3-D-(2,4) HERBÁŘ (inspirace Lachty) každá fotografie = 1S
50 fotografií s botanickým popisem = bonus 100S
Lachta/79, inspirována jarní rozkvétající přírodou, přišla s nápadem vytvořit úkol Herbář, do kterého by zájemce o kytičky, správně určené květiny sbíral, lisoval a ukládal. V řadě muzeí nebo zámků se lze s takovými herbáři i několik století starými setkat a já se pamatuji, že jsme takový herbář dělali na objednávku jednoho pardubického botanika i na našem táboře ve Slovenském ráji v roce 1976.

Od těch dob se toho však mnoho změnilo, takže když jsem si někdy v roce 1997 koupil Turistického průvodce přírodou s 587 perfektními barevnými fotografiemi, nejen kytiček a vnoučatům pak něco podobného později opatřil, ale v téměř dvojnásobném rozsahu, dospěl jsem k tomu, že herbář už není schopen poskytnout informaci srovnatelnou s možnostmi barevné fotografie. Navíc: chráněné rostliny by se vlastně v herbáři ani neměly objevit.

Tyto limity herbáře obešel již dávno můj skautský přítel Jára, který začal květiny fotografovat na barevné diapositivy a jehož krásnou celoživotní sbírku mi odkázala po jeho smrti jeho manželka. Mezitím současně došlo k obrovskému technickému pokroku v oblasti digitální fotografie, která umožňuje pomocí cenově přijatelných fotoaparátů dělat pomocí zoomu jednoduše makrofotografie, které zpřístupňují zcela nové pohledy na detaily květin a přírody obecně a kdy nakonec cena digitálního “fotomateriálu“ se stala svým způsobem téměř zanedbatelnou. To vytváří fantastické předpoklady pro všechny „kytičkáře“ jako sběratele i jako fotografy při práci na svém FOTOHERBÁŘI.

Protože příroda je nekonečná, nekonečné jsou i tvoje tvůrčí možnosti. Takže ty dnes nemusíš jedné květině věnovat pouhou jednu stránku herbáře, ale celou sekvenci barevných záběrů, popisujících spoustu dalších detailů.

Tvůj zisk svemů:
Za každou fotografii do svého fotoherbáře získáváš 1 S. Za každou „ padesátku“ fotografií květin s přesným botanickým popisem získáváš prémii 100 S.