Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0609-1-D-(1,2,3,4) SKAUTSKÝ ŽIVOTNÍ STYL (pro pokročilé) každý bod - max. 10S
beseda - 30S
V roce 2007 uplynulo 100 let od momentu, kdy Baden-Powell zatábořil se svými skauty poprvé na ostrůvku Brownsea, tedy od vzniku celosvětového skautského hnutí. Za toto století prošlo skautingem více jak 250 milionů členů a to, až na několik výjimečných zemí, na celém světě. Skauting a jeho ideály, činnosti a metody ovlivnily positivně bezesporu celou lidskou civilizaci a nebylo by od věci, kdyby za to získal Nobelovu cenu míru. Vždyť skauting stál u zrodu zájmu o táboření , o přírodu a její uchování, o hry všeho druhu, sebevýchovu s vysokým morálním standardem, o celosvětovou – globální komunikaci mezi všemi národy světa, zájmů o celou řadu dalších aktivit, které se staly běžnými a dokonce i komerčně využívanými.
Pro řadu jedinců, kteří prošli skautingem, se stalo ctění skautských zásad celoživotní normou, ke skautingu se celoživotně hlásí a mají dokonce i svou celosvětovou organizaci pro dospělé skauty ISGF. Do ní patří i relativně početné společenství českých dospělých skautů – oldskautů. Ke skautingu se hlásí i řada veřejně známých osobností: celá řada amerických prezidentů, kosmonautů, švédský král, rekordmann v přeletech zeměkoule Fosset…

Lidská společnost se stává rok od roku složitější, rozvrstvenější. Lidské životy se tak začínají čím dál víc výrazně odlišovat. Život hokejisty je úplně jiný než život univerzitního profesora , technika v továrně nebo obchodníka. Začíná se mluvit o životních stylech, ke kterým bychom mohli zařadit i skautský životní styl. Pokusil jsem se zformulovat deset hledisek skautského životního stylu, které nemusejí být vyčerpávající, které můžeš doplnit anebo k nim uspořádat zajímavou besedu. Tady jsou:

Duchovní rozměr a na něj navazující morální standard. Duchovní přístup ke světu je světonázorová záležitost, která je založena v podstatě na filosofii nebo víře v něco, co mě přesahuje,něco, čeho jsem součástí: příroda, vesmír, Bůh a co vede k pokoře před velikostí , složitostí a tajemností světa, který mě obklopuje. Součástí skautského životního stylu je kultivace tohoto světonázoru studiem, úvahami, meditacemi, rozhovory, besedami. Tato kultivace by se měla pak projevit zcela prakticky v morálním standardu a v pokoře nejen před Bohem, světem a přírodou ale i v mezilidských vztazích.

Harmonický život. Ten objevili již Řekové jako krásu těla i ducha (kalogakathia) a my ho dnes můžeme chápat jako rovnováhu rozvoje fyzického a psychického, rozvoje mentálního , rozvoje sociálního a rozvoje duchovního a kreativního. Ukazuje .se, že tato harmonie a všestrannost osobnosti má výrazný vliv nejen na adaptabilitu člověka, včetně přežití v krizových situacích, ale také na prožívání lidského štěstí.

Vzdělávání a sebevýchova. Adaptace na stále rychleji se měnící životní podmínky vyžadují dnes celoživotní vzdělávání nejen v otázkách technologických, ale také společenských a filosofických. Toto vzdělávání je totiž v úzkém vztahu s harmonickým životem, protože “ Vědění je základ veškerého poznání, poznání je základem pro pochopení souvislostí, chápání souvislostí je základem moudrosti a moudrost je základem lidského štěstí.“

Láska a přátelství. Na nich jsou založeny mezilidské vztahy a bez nich zůstává život prázdnou nádobou.Proto jedním z výrazných rysu skautského životního stylu je schopnost nejen lásku a přátelství poskytnout, ale také je rozvíjet a udržovat.

Pozitivní myšlení. V samé podstatě přírody je zakódován optimismus, bez něhož by jednotlivé buňky vyšších organizmů nebojovaly s takovou vehemencí o přežití. To je také inspirace pro životní optimismus, který podle posledních výzkumů psychoneuroimunologů má výrazný vliv na zdraví člověka a který by měl být proto samozřejmou součástí skautského životního stylu.

Výchova. Skauting představuje výchovné hnutí , takže každý skaut se s výchovou a sebevýchovou potkává nejen ve formě požadavků jednotlivých stupňů zdatnosti nebo odborek, ale i celou strukturou činnosti.Není tedy divu, že je vlastně vychováván k vedení a výchově a proto je zájem o tuto oblast celoživotní.

Příroda. Vztah k přírodě je zásadní, protože většina programů dobře dělaného skautingu právě v přírodě probíhá. Tento vztah je rozumový i emotivní a měl by vyústit v ekologické chování a chápání problematiky udržitelného rozvoje.Příroda s celou flórou a faunou, ale i přírodou neživou má v sobě zakódován vývoj několika miliard let a představuje tak obrovskou zásobárnu objevů a vynálezů, že představuje pro člověka nevyčerpatelnou inspirací pro jeho činnosti.

Komunikace. Skautský program sebou již od vlčáckého a světluškovského věku přináší potřebu vzájemné domluvy, kamarádství, tolerance tedy obecné základy lidské komunikace. Mezinárodní rozměr skautingu vytváří možnost naučit se tuto domluvu realizovat prostřednictvím jazykových dovedností se skauty z různých koutů světa vzájemným setkáváním, cestováním nebo pomocí internetu.,což jsou zkušenosti využitelné v celém životě a stále více potřebné v globálním světě.

Organizace a řízení. Příprava všech skautských akcí družinovkou počínaje, táborem a expedicí konče vyžaduje od všech aktérů vyznat se v základech organizování a řízení.Všechny získané zkušenosti, i negativní, jsou cenné pro další život a je známo, že právě skauti bývají v těchto věcech úspěšní.

Životospráva. Její správné provádění je základem zdraví, které je pak předpokladem pro všechno ostatní. Sem patří nejen dodržování správných zásad stravování, ale stále více stoupá význam pohybových a sportovních aktivit . Také maximálně možné pobývání v přírodním prostředí, spolu s manuální pracovní aktivitou jsou pro moderního člověka věcí zásadní.


Tvůj úkol:
Jednou za rok si udělej meditaci na téma : Můj skautský životní styl a kriticky si prober výše zmíněných 10 bodů. Pro každý bod máš k dispozici maximálních 10 svemů, které platí pro naprosto ideální případ. Protože budeš soutěžit sám se sebou, udělej si pro každý bod pomyslnou stupnici, kterou použiješ stejným způsobem příště – za rok.
Možná, že ti mezi navrženými body něco chybí. Navrhni tedy sám pro sebe ještě maximálně další dva body, jejichž hodnocení budeš provádět stejně (á 10 svemů).
Uspořádej besedu na téma „Skautský životní styl“ a získáš dalších 30 S.