V0609-3-D-(1,4) TĚŽKÁ MANUÁLNÍ PRÁCE 1 hodina = 2-3S
max. 90S/měsíc
Už jsi někdy přišel domů po těžké manuální práci „udřený“? Nebo znáš dřinu jen z televize? Dobře dělaný skautský tábor, kde si skauti dělají všechno sami, ti může takový pocit poskytnout na rozdíl od táborů, kam přijedou rodiče a všechno za víkend postaví a ty to můžeš pouze sledovat jako v televizi. Nebo ti rodiče zaplatí tábor, kde už všechno stojí?
Dnešní civilizace postupně odstraňuje ze všech povolání manuální dřinu, takže v zaměstnání, kde sedím celou dobu u počítače tuto dřinu naprosto vylučuje. To je dobře i špatně, protože pokud nesportujeme, tak klesá naše tělesná odolnost a tak si myslím, že je dobré vědět co to obnáší, ať již vzhledem ke svému uzdraví nebo k chápání národů a etnik, které jsou na takové dřině závislé, nebo konečně k chápání minulosti.
Samozřejmě pocit dřiny je při různých činnostech závislý na věku. Proto tento úkol nebudeme ordinovat vlčatům a světluškám, ale pouze všem starším.
Představu o těžké práci pro věk nad 18 let poskytnu z vlastní zkušenosti. Když se nad tím zamyslím, tak nejtvrději jsem ve svém životě „makal“ při stavbě chaty, kdy v jednom týdnu jsem obsluhoval najatého zedníka a jeho pomocníka při stavbě 2,5 m vysoké kamenice (stěny z kamenů) tak, že jsem jim míchal ručně beton, a nosil jim jej pod ruku spolu s velkými kameny.

Jak si tedy budeš počítat svoji těžkou práci? Je to zase na tobě a na tvém odhadu: za každou hodinu si podle svého odhadu počítej 2 – 3 S, za měsíc maximálně 90 S