V0609-4-D-(1,4) PLÁCEK JAKO MINISPORTOVIŠTĚ vybavení pro jednu disciplínu = 3S
realizace jedné aktivity = 3S
vymyšlení nové aktivity + vybavení = 5S
Plácek je celou řadou okolností omezená plocha, na které lze provádět nějaké pohybové nebo herní aktivity a jako pojem je spojen především s generacemi dětí, hlavně z první poloviny 20 století. I když se samozřejmě vyskytují i v dnešní době. Cit pro vyhledávání plácků mají zejména děti, které se na nich s oblibou shromažďují.
Omezený prostor pro sportování může být ovšem i u naší skautské klubovny, na chatě nebo chalupě. Vhodné plácky pro sportování dokonce i vybavené, lze objevit příležitostně i na výpravách třeba na vesnicích a pak již záleží jen na tom, jestli jsme na takovou situaci připraveni a vybaveni potřebným nářadím. Potom všechno závisí na improvizačních schopnostech vedoucího nebo někoho z členů výpravy, aby inspiroval momentální využití příležitosti k obohacení programu výpravy nějakou sportovní aktivitou. v
K tomu, abychom si účinně nebo zábavně zasportovali, nemusíme mít vždycky dokonalé hřiště, ale může postačit i plácek, na kterém nejsou důležité rozměry, ale pouze vlastní hra, uzpůsobená právě jeho velikosti.

Plácek stabilní
si můžeme připravit, uzpůsobit nebo upravit u klubovny, na sídlišti, na zahradě, u chalupy nebo chaty atd.

Plácek příležitostný
představuje využití veřejně přístupného prostoru, vhodného pro naše aktivity, případně vybaveného vhodným zařízením např. hřiště s doskočištěm, běžeckou drahou, stojany pro volejbalovou síť, tenisovou zdí, brankami, betonovými stoly pro ping pong apod. nebo např. košem třeba před místní školou.Také můžeme v naší obci evidovat taková vhodná místa , na kterých se můžeme (třeba po předběžné dohodě se správcem) v rámci družinovky nebo oddílovky sejít a realisovat na nich naše sportovní aktivity. Tak lze jednoduše využívat zařízení, která nejsme schopni v našem areálu z různých důvodů vůbec realizovat.

V dalším textu uvádím pro inspiraci sportovní aktivity s malými nebo minimálními nároky na sportovní plochu:

Aktivity s malým nárokem na prostor - v závorkách uvádím potřebné sportovní nářadí a pro orientaci předepsaný rozměr hřiště:

volejbal (volejbalový míč, 9x18 m)
nohejbal (fotbalový míč, 9x18 m + 2m okraje)
ringo (2 ringo kroužky, 9x12m dvojice, trojice)
badminton (2-4 rakety, opeřené míčky, 13,4x6,10 m)
hokejbal (hokejky, klacky, tenisák, velikost libovolná, také závislá na počtu hráčů)
hod na basketbalový koš (basketbalový koš a míč , plocha libovolná)
basketbalový driblingový slalom na čas( basketbalový míč, hodinky, plocha libovolná)
trefování (Protom č.3 - hledej v Probance) (tenisák, fotbalový míč, PET lahve, libovolné hole pro golfový odpal na jamku)
Tenisové odpaly na zeď (Protom č.3) ( dřevěná pálka, tenisová raketa, tenisový míček, hladká zeď, rovná/asfaltová plocha libovolná)
kroket (pálky/klacky, tenisák, drátěné branky, plochu 25,6x38,4 m lze podle potřeby zmenšit
petanque (komerční koule ocelové, plastové, prasátko, plochu 20x4 m lze podle potřeby zmenšit ,zvláště u malých koulí – minipetanque)
kuželky: viz Protom č.3 (9 Pet lahví, petangue koule, plocha 7x2 m)
ping – pong (2-4 pálky, síťka, míček, vlastní, nebo veřejný betonový ping – pongový stůl)
Vybrané disciplíny Desetiboje s PET lahví - DEPETL (Viz Protom 89)

Aktivivity s minimálními nároky na prostor:
disciplíny Fit rodiny (Protom č.6) (pásmo, hodinky,stopky, schod nebo lavička) Vis (Protom č.66)
Žonglovaní s fobalovým nebo tenisovým míčem - počítá se čas, kdy je míč ve vzduchu (míče, hodinky)
disciplíny se švihadlem (švihadlo, hodinky)
disciplíny s lasem (laso, hodinky)
běh na různé vzdálenosti na místě s použitím krokoměru (elektronický krokoměr)
aerobic na výdrž (hodinky, elektronické klávesy s melodiemi, které lze zrychlovat)
síla v rukou – stlačení elektronické osobní váhy oběma rukama (elektronická osobní váha)
bojové hry dvojic
školka, viz Protom 35 - Obratnost (hladká zeď, tenisový míček)
šipky (terč + šipky)
šplh na laně (silné lano zavěšené na stromě, stopky)

Tvůj úkol:
Opatřit potřebné nářadí pro jednotlivé aktivity na plácku. Za nářadí zajišťující jednu disciplínu získáváš 3 svemy
Za iniciaci a realizaci každé aktivity na plácku máš 3 svemy
Za iniciaci a realizaci každé aktivity na výpravě nebo táboře máš 3 svemy
Za každé rozšíření repertoáru sportovních aktivit na plácku z příruček včetně zajištění potřebného nářadí máš 5 S.