Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0611-1-D-(2,4) POČÍTAČOVÉ DOVEDNOSTI (pro pokročilé) běžná dovednost - 50S hlubší znalost, profesionální úroveň - 100S
Ukazuje se, že počítačová gramotnost není dobrá jen pro zábavu a hraní her, ale že otvírá dveře do řady zaměstnání a řada rekvalifikačních kurzů pro nezaměstnané je založena právě na zvládnutí počítačové gramotnosti. Celá současná civilizace je totiž na počítačích založena a nic na tom nezmění ani naše sympatie nebo antipatie k nim.

Také naše Cesta k vrcholu je na nich založena. Statistiky říkají, že třetina domácností v Česku je již počítači vybavena (to je údaj z roku 2006, dnes (2016) bude to číslo ještě úplně jinde). Je to pochopitelné v situaci, kdy naší civilizaci říkáme také informační, chtějíce tak vyjádřit, že informace jsou dnes základem všeho. Norbert Wiener, zakladatel kybernetiky, objevil zákonitosti přenosu informací v živých systémech, na kterých je založen život a také, že platí i v systémech umělých, které vytvořil člověk. Takže přenos informace nevymyslel člověk, ale příroda, a my neděláme nic jiného, než že ji napodobujeme.

Těch dovedností, které souvisí s využíváním počítače je dnes už pěkná řádka a stále se objevují další a další: psaní textů ve Wordu, výroba tabulek v Excelu, mailování, zpracování digitálních fotografií, tvorba webových stránek, práce s multimediálními soubory, práce s dataprojektorem, vypalování CD a DVD, surfování po internetu, komunikace chatováním a skypováním, tisk textů fotografií, archivace hudby, fotografií a videa, skenování, počítačové kreslení a grafika, počítačové projektování, počítačová prezentace, návrhy databází…

Řada počítačových znalostí a dovedností je dnes základem celé řady povolání a neustále vznikají další a zcela nové možnosti.

Ale jak v této oblasti ocenit své vlastní dovednosti? To vůbec není jednoduchá záležitost. Je zřejmé, že počítačové znalosti a dovednosti by mohly pokrýt celou řadu osmitisícovek. Na druhou stranu my nejsme specialisté, ale ti kteří potřebují využívat počítače z hlediska naší Cesty k vrcholu. Obsluha počítače se začíná stávat obsluhou intuitivní, kdy pomocí pokusu a omylu zkoušíme, co to udělá a můžeme se tak dostat někdy i poměrně rychle k žádoucímu výsledku. Poslední verze softwarových produktů fy Microsoft dokonce prý na této intuici staví a údajně nové verze softwaru nabízejí programy, které umí odhadovat co uživatel právě potřebuje.

V této situaci mám pro sebehodnocení počítačových dovedností tento postup:

Zvládnutí dovednosti tak, že ji můžeš běžně využívat představuje 50 S, jestliže jsi dosáhl úrovně, že uvedenou dovednost můžeš učit druhé v celém rozsahu možností, máš 100 S. Celý rozsah možností představuje znalosti na úrovni počítačové příručky pro daný obor.

Takže jestliže běžně píšeš na počítači texty, mailuješ, surfuješ po internetu a ukládáš nafocené digitální fotografie do počítače – zapiš si 200 S. A zbytek je na tobě: jak si sám sobě postavíš laťku.