Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0701-1-D-(2,4) TVŮJ INFORMAČNÍ SYSTÉM max. 80S
Žijeme ve společnosti, které se také někdy říká „informační“. Kdo se vyzná v informacích, v informačních systémech, informačních technologiích, umí s nimi pracovat a informace rychle vyhledávat je člověk všeobecně vyhledávaný, který nemá problémy s nezaměstnaností.

A jak jsi na tom ty? V každé spořádané domácnosti má všechno své pevné místo, což umožňuje, že všichni v rodině všechno rychle najdou. Nalézt vidličky a nože to je poměrně jednoduchý úkol, ale jakpak dopadneš při hledání velice potřebné adresy kterou jsi si určitě zapsal, ale kde ona teď proboha je? Nebo pěkná myšlenka, text, fotografie. To mám určitě někde v počítači, ale proboha kde? A tak stresující hledání nás rozčiluje, zdržuje a vyvádí z rovnováhy A protože příval informací se stále zvyšuje, stále častěji stojíme před takovými otázkami jako: kam to mám dát, kam to patří, do kterého „šuflátka“?

Množství informací v současném světě je z pohledu jednotlivce nekonečné a informačním systémem, realizovaným stabilními šuflátky v regálech nebo v počítači nezvládnutelné.

Náš informační systém musíme tedy nějak omezit a vymezit. Ale jak? No přece podle našich zájmů, talentů a předpokladů, podle našeho usilování, prostě podle naší individuality.

Ona šuflátka, to ovšem nejsou jen regálky v knihovně, krabice s fotkami, diáky, šanony, sešity, deníky, gramofonové desky, pásky, cédéčka, DVD, ale dnes již, jak bylo zmíněno, i „šuflátka“ v počítači kde máme obrázky, hry, texty, citáty, zápisy, poštu, hudbu, fotografie vlastní nebo odněkud ztažené, video, firemní katalogy, adresy, doklady…

U zrodu tvého informačního systému musí tedy stát tvoje vize jeho budoucího fungování.

Problém je ovšem v tom, že tvoje představa dnešní nemusí vyhovovat tvým potřebám budoucím.Takže se tak trochu musíš stát prognostikem své budoucnosti s tím rizikem, že všechno bude nakonec jinak a ty budeš muset svůj informačním systém „překopat“.Obranou proti tomu je dostatečně pružná nebo obecnější architektura systému.Když už mluvím o architektuře musím zmínit, že existuje paralela mezi zařizováním bytu a tvorbou informačního systému. Při zařizování bytu si můžeš pozvat architekta, kterému detailně vylíčíš, co všechno by v něm mělo být, jak by měl fungovat a úplně stejně můžeš vylíčít svoje informační potřeby nějakému počítačovému odborníkovi, který ti architekturu tvého infosystému navrhne. Ale samozřejmě se o to můžeš pokusit sám.

Informace v digitální podobě zabírají díky obrovským paměťovým kapacitám nosičů řádově menší prostor, než jak je tomu v případě nosičů klasických: papíru, knih, gramofonových desek, páskových pamětí, fotek atd. Nezanedbatelným nebezpečím je ovšem ztráta digitalizovaných dat, z různých důvodů, což vyžaduje tato data čas od času, zálohovat.

Tvůj informační systém ovšem bude samozřejmě založen na různých typech nosičů, při čemž důležitá bude jeho permanentní aktualizace, která bude spočívat nejen v doplňování informací nových, ale také ve vyřazování informací již nepotřebných. a to jak v klasické, tak i digitální formě.Také se ukazuje výhodným, maximálně využívat služeb knihoven, které eliminují nákupy knih, které se pak mohou soustředit pouze na knihy opravdu trvale potřebné nebo literárně pro nás vysoce hodnotné.Fantastickou studnici poznání, včetně informací zcela aktuálních pak poskytuje internet, který žádné místo a žádné regály nezabírá.

Osobní informační systém je natolik specifický, že si jej musí vytvořit každý sám a já ti tady mohu pouze pro inspiraci předvést příklad možného základního členění informací, které může být uplatněno jak v tvém počítači, tak v tvé knihovně, šanonech nebo skutečných šuplatech a které je nutno do větší hloubky členit podle konkrétních potřeb:

VZDĚLÁVÁNÍ (škola, kurzy, plánování, bibliografie mých zájmů, odkazy na internet, adresář, tipy knih k přečtení…)
RODINA(bydlení, domácnost, vaření, recepty, doklady, finance, rodokmen…) ŽIVOTOSPRÁVA (stravování, pohyb, sporty, zdraví…)
SKAUTING (členění viz Protomy, plánování expedic...)
KOMUNIKACE (pošta odeslaná a přijatá podle roků, adresáře, telefony, e-maily, webové stránky…)
TEXTY (výtahy z knih, citáty, moudra,dovednosti, návody...)
PROJEKTY (nápady, náměty, konkrétní projekty, plánování…)
AUDIO, FOTO, VIDEO (gramofonové desky, pásky, cédéčka, DVD, audionahrávky, hudba, fotografie vlastní, stažené, videosekvence vlastní, koupené, stažené...)
ZÁJMY (zahrada, chata, chalupa,psaní a publikování…)
POVINNOSTI (povolání, termíny, plánování…)

Tvůj úkol:
pokud je nemáš, splň úkoly
V0512 – 3 (Meditace o budoucnosti)
V0502 – 5 (Povolání)
V0604 – 2 (Systémové myšlení)
navrhni základní členění tvého informačního systému: získáš 20 S
zrealizuj architekturu navrženého informačního systému v podobě klasické(uspořádání knihovny, skříní, šanony atd.) = 30 S a digitální ( zrealizuj počítačový návrh informační architektury ve svém nebo rodinném počítači) = 30 S

PAMATUJ:
V počítačovém a internetovém světě je dnes k dispozici nesmírné množství informací v podobě textů, obrazů, fotografií, příběhů, her, cestovních informací, filmů, reklam, sexu, ale i zločinných návodů a perverzit, že bys mohl celý život od rána do večera prosedět u počítače a stejně bys všechno neprohlédl a všechny hry si nezahrál. Stal by se tak z tebe asi zvláštní tvor, pasivní pozorovatel světa s postupně degenerujícími tělesnými funkcemi, určitě obézní, který by se bál vyjít do reálného světa, ve kterém by ses totiž neuměl vůbec pohybovat a tudíž by ses ho asi bál. Tvůj život by ovládaly cizí scénáře, cizí způsoby myšlení, cizí vůle.

Počítačové a digitální technologie se mohou však pro tebe stát vynikajícími pomocníky a ty jejich pánem v aktivním životě, kde o něco půjde, který budeš prožívat podle vlastního a nikoliv cizího scénáře a který ti právě proto poskytne radost a štěstí V tvém aktivním životě by měla hrát významnou roli příroda a pobyt v ní jako nejlepší obrana proti náročné a proto stresující civilizaci.