Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0701-3-D-(2,4) RODINNÉ MUZEUM rozhodnutí = 20S
každý soubor á 10S
muzeum na DVD = 50S
Nenapadlo tě při návštěvě různých zámků a prohlížení jeho sbírek, shromážděných jednotlivými šlechtickými rody, založit vlastní rodinné muzeum? Trochu absurdní myšlénka do panelákového bytu, že? Nicméně myslím, že většina spořádaných rodin uchovává různým způsobem určité památky na své předchůdce, jako vzácné relikvie.

Stoupající životní úroveň s sebou přináší stoupající hmotnou kulturu, ale současně i konsumní přístup k věcem, čímž jejichž hodnota klesá. A vzniká otázka: co jsou krámy a co věci, které si zaslouží uchovat? Kam je v tom případě dávat? Jak to dělá příroda?

Organismy, které nepřežily, zmizely z povrchu zemského a o jejich existenci se dozvídáme, ze zkamenělin a z tzv. fosilií, které nacházíme v různých vrstvách zemského povrchu a které tedy představují museální sbírky, které nám zanechala příroda. Podobně jako v přírodě mizí i v lidské kultuře věci, které se přežily,které se přestaly používat, ze kterých se postupně stávají „krámy“ a ze kterých sběratelé amatérští i profesionální vytvářejí sbírky starožitností které zaplňují muzea.

A tak na různých místech: na půdě v kufru, ve starých skříních po babičce a jinde nacházíme zajímavé věci, o kterých už ani nevíme k čemu sloužily, staré fotky, písemné dokumenty, parte atd. a ze kterých na nás dýchá tajemná minulost. Pro někoho jsou to krámy, pro někoho věci naopak strašně zajímavé a cenné.

Pakliže patříš k druhému typu můžeš se stát zakladatelem rodinného muzea, případně v muzeální praxi rodiny pokračovat a staneš se určitě její historickou postavou.

Součástí rodinného muzea se tedy mohou stát soubory rodinných listin, fotografií, suvenýrů z cest, technických památek, nábytku, ale i textilií (lidové kroje, starodávného oblečení), řemeslných nástrojů apod. Hlavní problém spočívá ovšem ve skladovacím prostoru. A v tomto ohledu přicházejí na pomoc digitální technologie, které umožňují díky obrovským paměťovým možnostem ukládat informace v malém prostoru. Staré listiny, obrazový materiál a fotografie lze v digitální podobě uložit po naskenování, trojrozměrné objekty pak ukládat ve fotografické podobě. A tak naše museum se může v kompletní podobě postupně objevit na DVD i s hlasovým komentářem a spolu s vybranými, zvláště cennými originály, umístěnými na parádním místě vytvořit „paměť rodiny x.“, kterou lze samozřejmě permanentně doplňovat již s ohledem na možnosti nových technologií a která bude nesmírně zajímavá pro všechna budoucí pokolení a které v této tradici budou nejspíše pokračovat.

Tvůj úkol:

rozhodnutí pracovat dlouhodobě na rodinném muzeu = 20 S
začít vytvářet muzeální soubory vlastní a po dohodě s rodiči i rodinné. Za každý soubor ve věcné i digitální podobě ti náleží 10 S:
fotografické (album, fotoknížka, diapositivy)
textové (knížky,deníky)
sbírkové (filatelie apod.)
rodinné archiválie (rodné listy, parte, vysvědčení, svatební oznámení apod.)
doklady hmotné kultury: sbírka fotoaparátů, starých kuchyňských předmětů a nádobí, kancelářských potřeb apod. (kulturálie)
přírodní sbírky ve věcné i digitální podobě: květiny, nerosty, (naturálie)
doklady informační: texty, hudba, foto, audio, video (informálie)
Založit rodinné muzeum na DVD (obsahuje alespoň 3 soubory) = 50 S