V0701-4-D-(1) SKAUTSKÝ BIATLON viz hodnocení protomů
Biatlon má počátky ve vojenských cvičeních v 18.století v Norsku, kde se také v r. 1912 konaly první závody. Součástí tohoto sportu je běh na lyžích a střelba z malorážní pušky. Mistrovství světa se poprvé konalo v roce 1958 (1984 pro ženy) a na OH se biatlon poprvé objevil v r.1960 (1992 pro ženy).

Závodník běží na lyžích s malorážkou zavěšenou na zádech. Na trati jsou umístěné terče a závodník střílí 5 ran na 50 m. Za každý nezasáhnutý terč musí oběhnout trestné kolečko 150 m. Vítězí závodník s nejlepším časem. Muži závodí na 10 a 20 km a ve štafetě 4x 7,5 km, ženy 7,5 a 15 km a ve štafetě 3x 7,5 km.

Pro naše účely upravíme biatlon tak, že:
místo malorážkou se budeme do terče trefovat sněhovými koulemi
závod se poběží na 1, 2 a 5 km
pro hodnocení se použije korekce pro eliminaci handicapu věku a pohlaví, která umožní závodit bez ohledu na věk a pohlaví (viz protom č.97 - hledej v Probance) Rozpracované podrobnosti jsou v protomu č. 98 Skautský biatlon.