Úkoly


Věcné rejstříky - (některé) úkoly podle témat
Abecední seznam úkolů

Vyhledávání

Pole "Název nebo popis" vyhledá všechny úkoly, v jejichž textu je hledané slovo.
Kombinace "Všechny úkoly" a "Podle názvu" vypíše abecední seznam všech úkolů v databázi.










Seřadit:



Kategorie:








Nové hledání

Nalezené úkoly

kódnázevhodnocení
V0704-2-D-(1) SKAUTSKÉ SPORTOVÁNÍ (pro pokročilé) aktivně provozovaný sport = 50S
inspirace pro nový sport = 10S
realizace nového sportu = 50S
Sportovní specializace zaměřená na soutěžení má v současné době daleko větší mediální publicitu než sportování rekreační, pěstované pro radost z pohybu a pro zdraví. Špičkoví závodní sportovci patří mezi celebrity, stávají se z nich moderní gladiátoři a tomu také odpovídá i jejich financování a profesionalizace. Jakmile někde jde o peníze, tak se tam ihned objevují podvody, což samozřejmě platí i pro vrcholový sport. Takto pojímaný sport se stává věcí veřejnou, kdežto sport rekreační, kde o peníze nejde je zatím spíše na okraji zájmu. To samozřejmě působí i na rodiče, kteří sport pokládají pro své děti za prospěšnější než třeba skauting.

Rekreační sportování je skautská parketa, která oproti specializaci, vedoucí k vrcholným výkonům, nabízí všestrannost a pestrost. Základní rozdíl je v motivaci: zatímco ve specializovaných sportech touto motivací je permanentní soutěžení, sportovní sláva, zájem veřejnosti a medií a v profesionálním sportu pak i velké peníze, v rekreačním sportu tato motivace chybí. My se snažíme tuto motivaci poskytnout formou Cesty k vrcholu nebo Cestou kolem světa, ale je zřejmé, že motivace ve specializovaných sportech je účinnější.

Ale:
zatímco např. specializovaní hokejisté hrají dnes hokej celoročně, má rekreační sportovec k disposici výběr z obrovského množství disciplin atletických, sportů olympijských, individuálních , kolektivních, orientačních, vodních, zimních, bojových a úpolových, silových, motoristických nebo adrenalinových a může je podle libosti nasazovat výhodně podle ročních obdobích v přírodě nebo v tělocvičně. Jejich základní výběr jsme shromáždili v Protomu č. 101 (atletické disciplíny - hledej v Probance), Protomu č.102 (olympijské sporty) a Protomu č. 103 (přehled 195 sportů). Velice pěknou a výpravnou, bohužel však drahou je kniha Encyklopedie sportu, Fortuna Print, Praha 2003 (890 Kč, ale viděl jsem ji i v antikvariátu), která zahrnuje vedle 22 atletických disciplín, dalších 104 sportů v kvalitním obrazovém provedení s historií, pravidly, tabulkami a se slavnými postavami příslušného sportu.

Všechny potřebné informace k provozování jednotlivých sportů získáme však zadarmo a snadno na internetu, když na Googlu vyťukáme jako klíčové slovo název sportu a ihned nám o něm vyjede spousta informací jako např. historie, pravidla, tabulky a rekordy. Kde lze sport provozovat, jaké je potřebné vybavení, řada odkazů na další webové stránky apod. a to vše případně i s obrázky. I u sebe exotičtějších sportů jsem vždycky nějakou informaci našel. Takže uvedené Protomy představují vlastně klíčová slova a jakýsi most k dalším podrobným informacím. Ale ani velký počet sportů uvedený v Protomech (195) nezahrnuje sporty všechny, protože, zdá se, že stále rychleji vznikají sporty nové, adekvátně novým civilizačním možnostem.

Tady je obrovské pole příležitostí pro inovace ve skautských programech. Např.jsem objevil disciplínu Disc golf, ve které se snažíte dostat co nejmenším počtem hodů házecí talíř do vymezeného prostoru. Nepotřebujete žádné golfové hole za 5 tisíc Kč a k tomu dvoukolák, ani extrovní a samozřejmě drahou výstroj, perfektně vysekanou louku se správcem, ale jen létací talíř za 30 Kč.

Nebo kuličky – to víte, že existují celostátní soutěže s různými pravidly?

Problém skautského sportování spočívá vedle motivace v nedostatku specializovaného vybavení a specializovaného sportoviště. Tyto nedostatky je možné eliminovat:

výběrem sportů, které nevyžadují drahé vybavení nebo speciální hřiště nebo kde vybavení či hřiště lze snadno improvizovat
vybudováním mnohofunkčního hřiště na skautském pozemku nebo na táboře (např. hřiště fungující současně pro volejbal, nohejbal, badminton, basketbal, malou kopanou, florbal, i jako minisportoviště (V0609 – 4 Plácek jako minisportoviště) pro spoustu dalších sportovních aktivit.
dohodnutým (i placeným) využíváním cizího zařízení (školní hřiště, školní tělocvična, hřiště sportovních oddílů, veřejná dětská hřiště apod.)
spoluprací se sportovními oddíly (absolvovat s nimi několik vyjednaných treningů, možná i placených – po dohodě s rodiči členů oddílu, kteří by měli mít zájem na tělesném rozvoji svých potomků)
opatřením peněz na úhradu komerčního sportování (fitcentra, lezecké stěny, lanová centra, bazény apod.)
zainteresováním sportovně zaměřených rodičů.

Samozřejmě, že takovéto sportování vyžaduje zapálené lidi, kteří jsou schopni takovéto sportování pro svůj oddíl organizovat.
Kdyby to bylo na mě, pokusil bych se organizovat sportovní činnost v oddíle tak, aby členové mého oddílu v průběhu svého skautování v elementární podobě zvládli vedle spousty her v přírodě i malou kopanou, volejbal, nohejbal, basketbal, badminton, orientační běh, turistiku pěší a na lyžích, na vodě, na kole, spojenou s tábořením v létě i v zimě, plavání, sjezdování, vysokohorskou turistiku, základy horolezectví, bruslení a hokej, i celou řadu netradičních kolektivních sportů (např. ringo, florbal, kroket, lakros atd). Samozřejmě, že tento výběr by závisel na přístupných možnostech, ale byl by to obrovský vklad a inspirace pro celoživotní sportování, tak důležité pro zdraví v naší, na pohyb chudé civilizaci. Jsem přesvědčen, že tato pestrost by mohla výrazně přispět současně k popularitě skautingu a to i mezi rodiči, kteří vnímají význam pohybové aktivity pro zdraví svých dětí.

A pak už nezbývá než zapojit onen zázrak motivace a začít sportovat. Důvodem, proč skauti málo sportují je dle mého názoru právě nedostatečná motivace, kterou ve specializovaných sportovních oddílech poskytují kvalifikovaní trenéři a soutěžení s průvodní slávou.

Tvůj úkol:
za každý tebou aktivně provozovaný sport si připiš prémii 50 S
za každou, tebou iniciovanou sportovní nebo pohybovou aktivitu pro družinu, oddíl, tábor si započítej 5 S (viz Sportovní iniciátor V0512 – 4)
najdi inspiraci v seznamu sportů na internetu, prostuduj pravidla a promysli realizaci nového sportu nebo disciplíny. Za každý sport/disciplínu máš 10 S.
realizuj nový nebo v družině, oddíle nebo na táboře dosud neprovozovaný sport nebo disciplínu a připiš si 50 S.