V0705-1-D-(1,2,3,4) PARTNERSKÝ VZTAH (pro dospělé skauty) max. ?S
Dlouhodobé udržení partnerského (manželského) vztahu vypovídá cosi o zúčastněných jedincích: jsou schopni vzájemné komunikace, tolerance, obětavosti, lásky, věrnosti a celé řady dalších lidských vlastností, které lidská společnost ve své dlouhodobé historii vnímá jako positivní a vysoce morální, a které jsou základem pro zachování lidského rodu formou fungující rodiny, jakožto základu každého lidského společenství.

Není pochyby o tom, že hodnota dlouhodobého partnerského vztahu je srovnatelná s výstupy na osmitisícovky v symbolické i skutečné rovině.

Přestože jsem přesvědčen o tom, že počet manželů, kteří by chtěli hodnotit délku svého vztahu počtem svemů nebude nikterak veliký, může to být každopádně, zejména při zpětném ohlédnutí (Peak of my Memory), velice zajímavé. Vzhledem k ostatním relacím jsem odvodil hodnocení, které za každý rok soužití odpovídá desetinásobku společně prožitých let, takže za 10 společně prožitých let se počítá 100 S, za 50 let pak 500 S, což sumárně ovšem dělá velký počet svemů (viz dále). Zajímavé jsou i názvy jednotlivých výročí, které jsem sehnal na internetu a uvádím je společně s hodnocením sumárně získaných svemů. Příslušná informační věta má následující sekvenci číslo které představuje počet let soužití, název svatby a počet svemů od počátku vztahu

1. bavlněná svatba (10 S),

60. diamantová (18 400 S ),
65. kamenná (někde železná), (20 992 S),
70. platinová(také svatba milosti), (23 789 S),
75. svatba korunovačních klenotů ( 27439 S).

Z internetu jsem se dozvěděl, že v Česku činí rekord manželského soužití 75 let, tedy svatba korunovačních klenotů, kterou drží manželé Josef a Růžena Šteflovi z Kladna od 31.ledna 2004. Bohužel téhož roku pan Štefl skonal. Pořadatelé českých rekordů se domnívají, že tento český rekord může být i rekordem světovým, pakliže se nebude srovnávat s kulturními oblastmi, kde jsou běžné svatby sotva narozených dětí.

Myslím že potomci svých rodičů by měli na tato výročí pamatovat při vědomí toho, že jejich život z tohoto vztahu vznikl. Úsměvný nádech s trochou recese by taková oslava dostala uspořádáním oslavy spolu s udělením příslušných výškových metrů za udržování vztahu, které není dnes zdaleka samozřejmé, doplněné výškovými metry za udržování fungující rodiny (viz další úkol). Když už jsme u té recese: znalost rekordní doby vztahu umožňuje vypočítat i % úspěšnosti, na př Zlatá svatba představuje z tohoto pohledu 66,6 % úspěšnosti a může manžele, opět spíše jako legrace positivně motivovat k vyrovnání nebo překročení manželského rekordu.

Poznámka: Pokud vás zajímá zjištění vědeckých pracovníků, kteří se zabývají studiem partnerských vztahů, opatřete si knížku: David Niven: 100 tajemství uspokojivých vztahů (Portál, Praha 2004)