V0705-2-D-(1,2,3,4) RODINA (pro dospělé skauty) max. ?S
Přirozeným výsledkem partnerského vztahu je rodina –narození a výchova dětí. V podvědomí každé fungující společnosti je vědomí, že rodina tvoří jeho základ. Máme-li uvažovat o celoživotním skautingu, nelze rodinu obejít, protože podle mého názoru skautovat a zanedbávat vlastní rodinu je zcela chybným pojetím skautingu. Naopak vnesení skautingu do rodiny formou tzv. rodinného skautingu může přinášet podle dosavadních zkušenosti celou řadu pozitiv.

A opět: fungující rodina versus výstupy na osmitisícovky jsou věci těžko srovnatelné nicméně každá má svoji hodnotu a je možné, že jejich srovnávání na společného jmenovatele pomocí symbolických výškových metrů může postihnout i kritika. Mně však zapadá do harmonického, morálně, šťastně a úspěšně prožitého života, který je v podstatě cílem každého člověka.

Fungující rodina je nádherným dobrodružstvím které lze směle srovnat s dobrodružstvím na osmitisícovce. Vždyť vrcholnou radost a štěstí může člověk zažít nejen po dosažení vrcholu, ale také při jakémkoliv úspěchu svých dětí. A tak zejména při ohlédnutí zpět (Peak of my Memory) se nabízí stejné hodnocení jako v případě partnerského vztahu. Pro partnerský vztah s každým vlastním dítětem do jeho plnoletosti tj.do 18 let lze počítat svemy obdobně jako v předchozím případě (od 10, 20, 30… 180 S za každý rok, tedy celkem 1910 S). Stejně tak tomu bude i s vnoučaty a pravnoučaty. Takže příklad: v partnerském vztahu trvajícím 50 let, mám 3 děti přes 18 let, 3 vnoučata a 1 pravnouče:

Partnerský vztah: 12 850 S, 3 děti přes 18 let: 3x 1910=5730 S, 3 vnoučata přes 18 let 3x1910 = 5730 S, 1 pravnouče 6 let (210 S). Celkem: 24 520 S,což jsou tři symbolické osmitisícovky.

Je to málo nebo hodně? Faktem je, že o lidech kteří vystoupili 3 osmitisícovky, se mluví asi víc než o těch, kteří udrželi padesátiletý vztah a zanechali po sobě 7 potomků. Je taky trochu na nás, aby tomu tak nebylo.