V0709-1-D-(1,2,3,4) SELFMANAGEMENT - FILOSOFIE přečtení textu = 10S
splnění vybraných úkolů = prémie 10S
každý nový nápad k sebeřízení = 2S
rozhodnutí k sktivnímu sebeřízení = 100S
Položil jsem si otázku, co bych dělal pro svůj život, kdyby mi dnes bylo 15 let a já měl v hlavě to, co v ní mám dnes. Co bych dělal v situaci kdy:

· žiji v porovnání se světovým průměrem v relativním blahobytu,
· žiji ve svobodné zemi, která mi umožňuje cestovat po celé zeměkouli,
· existují vyspělé počítačové a digitální technologie,
· rychlost změn ve všech oblastech k lepšímu i horšímu se zvyšuje,
· stoupá individualizace společnosti se všemi důsledky v bohatství, sociální sféře i systému lidských hodnot,
· se na scéně se objevil celosvětový terorismus,
· existuje reálné nebezpečí stoupající nezaměstnanosti,
· zkrátka, kdy se mohu kdykoliv octnout v drsné přírodě i v drsné civilizaci,
· lze předpokládat, že člověk za svůj život bude absolvovat několik povolání · ………???

V této situaci bych pro sebe skautské heslo“ Buď připraven“ rozšířil na heslo:„ Na všecko buď připraven“, což bych se snažil realizovat dobře, opakuji dobře dělaným skautingem. Co z toho vyplývá?

V podstatě tvrdá a náročná příprava realizovaná:
· všestranně dělaným skautingem (+ sebevýchovou: Cestou k vrcholu)
· získáváním a rozvojem klíčových kompetencí ve skautském oddíle (viz úkol Modrý a duhový život)
· praktickým zvládáním základů managementu, týmové práce a komunikačních dovedností v rámci skautování
· prací na své fyzičce
· zvládáním znalostí cizích řečí,
· praxí při projektování a realizaci skautských programů, schůzek, výprav, táborů, expedic a dalších akcí
· využíváním informačních a digitálních technologií ve skautské praxi
· získáváním psychické odolnost na skautských táborech, výpravách a expedicích), realizovaná později harmonickým způsobem života (viz Texty),
· poznáním svých specifických předpokladů, talentů, zájmů a svého směřování,
· maximální rozvoj poznaných předpokladů, talentů a zájmů s cílem vytvořit ze sebe člověka, který má svému okolí co nabídnout,
· pracovat na sobě v uvedených směrech, navíc i s použítím Cest k vrcholům

Každý prosperující podnik, který chce dnes ve vysoce konkurenčním prostředí uspět, má propracovaný systém řízení. My jako jedinci ale žijeme také v konkurenčním prostředí, Známe však postupy a mechanizmy jak optimálně postupovat:

abychom v drsném, a soutěživém světě uspěli?
abychom zvládali čas, přátelství, lásku úspěch a dosahovali pohody a štěstí?
abychom se v dnešním světě nezbláznili (tituly knížek)
abychom nepropadli beznaději a neléčili ji drogami?

Jeden z hlavních zákonů managementu zní:

„Kdo chce řídit druhé, musí umět řídit především sebe“

Jsi rádcem, podrádcem, vedoucím – řídíš se tím? Sebeřízení je něco, co ti nemůže nikdo přikázat, je to jen na tobě, na tvém rozumu. Včetně rad které budeš nebo nebudeš akceptovat a realizovat. Takže to, co ti tady nabízím, můžeš, ale také nemusíš využít. Ale každopádně bych tě chtěl přesvědčit o tom, že správné sebeřízení, doprovázené sebekázní je cesta především ke kvalitnímu životu, který zahrnuje takové věci jako přátelství, lásku, tvorbu, radost, moudrost úspěch a štěstí. Slovy Katky Neumannové:

„Štěstí je fuška, ale stojí to za to“

Napadlo tě, že ve škole se učíš matematiku dějepis, chemii, fyziku, ale jak si zorganizovat šťastný a pohodový život v žádných školních osnovách nenajdeš? Proto by nebylo od věci sledovat poznatky z tohoto oboru.Tak třeba na vyhledávači Google po vyťukání klíčového slova „sebeřízení“ ti vyjede na 14 800 odkazů a každá knihovna ti na toto klíčové slovo nabídne řadu knih.Protože toho všeho je moc, připravil jsem pro tebe text, zahrnující 50 zásad filosofie sebeřízení. Obsahuje kromě vlastních zkušeností i výtah z knih A.Bishof, K.Bishof: Aktivní sebeřízení a G.Haasen: Sebeřízení pro ženy.

Tento úkol je zaměřen na filosofii sebeřízení, úkol následující pak spíše na inspirace: Za přečtení máš 10 S.
Za studium tebou vybrané knihy o sebeřízení si vedle standardního hodnocení četby připiš prémii 30 S
z dosavadních úkolů jsem vybral soubor těch, které se dotýkají problematiky filosofie sebeřízení. V případě jejich splnění v minulosti nebo budoucnosti si ke standardnímu hodnocení připiš prémii 10 S za každý (celkem 160 S)

Rejstřík úkolů a textů k tématu filosofie sebeřízení:
Meditace o budoucnosti (V0512 – 2)
Motivace (V0704 –1)
Optimismus (V0610 –3)
Pán svého času (V0612 –2)
Partnerský vztah (V0705 – 1)
Profese (V0705 - 3 )
Rodina (V0705- 2)
Prognostik (V0301 – 2)
Skautský životní styl (V0609 – 1)
SWOT analýza (V0512 – 2)
Systémové myšlení (V0604 – 2)
Štěstí (V0504 – 6)
Třetí vlna (V0503 – 6)
Úspěch V0610 – 4)
Individualizovaná společnost (viz Texty)
Skauting kontra budoucnost (přednáška Skunipy)

Protože téma sebeřízení je velice rozsáhlé, které jsme zdaleka nemohli v tomto úkolu vyčerpat a živé, ve kterém se stále odhalují nové poznatky a zákonitosti, nabízím ti možnost získávat svemy dalším rozšiřováním seznamu zásad filosofie řízení o nové myšlenky, kdy za každou získáš 2 S, takže po čase ti třeba vznikne text zcela nové knížky.

4. Za zodpovědné rozhodnutí pro aktivní sebeřízení po prostudování výše uvedených tří pramenů si připiš 100 S. Je to hodně, ale věřím ti, že ne zadarmo.