V0709-6-D-(4) PRÁCE PRO PŘÍRODU (3P) vlastní práce = 2S/hod
organizovaná práce; při katastrofách = 3S/hod
Tak jak nám před očima mizí divoká, nespoutaná příroda, tak tuto ztrátu se lidé snaží nahradit pěstováním rostlin okrasných i užitkových na zahradách nebo chovem a společným životem s domácími zvířecími mazlíčky všeho druhu: od exotických hadů, akvarijních rybek až po psy a posléze i koně , které dokonce vozí do přírody ve speciálních přívěsech.Vznikají spolky na ochranu zvířat a je evidentní, že člověk v betonové civilizaci se snaží plně neztratit kontakt s živou přírodou.

Zaznamenal jsem, že kdesi, kdysi v Americe vznikala malá společenství, která si brala na starost kus veřejné přírody o kterou se starali udržovali ji a zvelebovali. U nás vzniklo hnutí Brontosaurus, 6.bod skautského zákona zase praví, že skaut je ochráncem přírody, a tak skauti jezdí každý rok uklízet Krkonoše.
Ekologové zase nabádají, abychom s přírodou zacházeli jako s nejcennějším pokladem, který máme,protože jsme na ni celým svým životem závislí.
Takže práce pro přírodu nemůže být nikdy dost a my se jí musíme zúčastňovat.

Proto: za každou hodinu práce kterou věnuješ přírodě, máš pro jednoduchost 2 S a při pomoci v organizovaných akcích nebo katastrofických situacích 3 S.

Co všechno lze považovat za pomoc přírodě?
a) práce na zahrádce, v okolí chaty ,chalupy, pěstování rostlin okrasných i užitkových, sekání trávy, prořezávání stromů, rytí, vysazování
b) starost o domácí mazlíčky všeho druhu: psy, kočky, morčata, akvarijní rybky, hadi… krmení, opatřování potravy pro ně
c) Starost o veřejnou přírodu:
Nárazově: výpomocné brigády např. úklid v Krkonoších, v řece, pálení klestu v lesích, vyčištění a úprava studánky, turistické značkování,odpadové hospodářství na táboře
pravidelně: péče o okolí skautské klubovny, po příkladu Američanů nějaký veřejný prostor, např. okolí paneláku, dětské hřiště, údržba laviček, vytvoření naučné stezky, okrasné skalky, vysazování dřevin, sekání trávy...

Aby ti počítání svemů příliš nekomplikovalo život můžeš počítání svemů provádět 1x měsíčně na základě paměti či odhadem např. v případě starosti o mazlíčky.