V0711-5-J-(1,2,3,4) SKAUTTREK samostatně připravený program = 10S
delegovaný program = 5S
Trek je anglický výraz pro cestování používaný v outdooru pro výpravu. Skauttrek je tedy skautská výprava - no a co, to přece známe už 100 let. Ne tak úplně. Při skauttreku jde totiž o to,že někdo připraví nejen program pro tuto výpravu, ale také sebehodnocení v jednotlivých programech této výpravy, takže nikdo nikoho neboduje, protože každý se boduje sám (hrajeme přece fair play ), ale vedoucí se může kdykoliv zeptat jak vypadá stav. Každý nahlédne do své legitimace a ohlásí, jak je na tom. Samozřejmě, že se k tomuto účelu přímo nabízí využití již hotových Protomů, případně úkolů z Cesty k vrcholu.Organizátor Skauttreku (kterým nemusí být jen vedoucí oddílu, ale kdokoliv, kdo se na tento úkol cítí) může akci připravit tak, aby účastníci mohli dosáhnout co nejvyššího počtu svemů, pakliže lezou na nějakou tu osmitisícovku.

A teď pozor, je tu marketing: představ si, že takový Skauttrek uspořádáte pro veřejnost, specielně pro rodiny s dětmi a může to být pěšky nebo na kolách po cyklostezce a vy na té trase, kterou dopředu projdete budete organizovat různé činnosti podle nejvhodnějšího terénu.Ale můžete také program Skauttreku vytisknout a celý podnik uspořádat jako samoobsluhu Po cestě lze využít opuštěného hřiště, třeba i fotbalového, kde se dají kopat penalty, nebo někde před školou bude basketbalový koš pro uspořádání soutěže v hodu na koš, v lese nebo parku si zahrajete disc golf, uděláte soutěž v hodu házecím talířem na dálku, zahrajete petangue, šipky…

A všichni mohou soutěžit vzájemně bez ohledu na věk a pohlaví na základě handicapů, uvedených v Protomu č.97 Všichni proti všem. A bude spousta legrace, když osmiletý klučina v něčem porazí svého tatínka, což se třeba povede i mamince a vy budete všechno fotit, rodiče budou filmovat a pak o tom všem napíšete do regionálních novin a pošlete do redakce i fotku a v článku pozvete na příští Skauttrek. A rodiče najednou zjistí, že ti skauti dělají docela zajímavé věci: „Co kdybychom dali Pepíčka ke skautům, co říkáš maminko…"

A těch svemů… Za každý takto připravený Skauttrek pro družinu máš za každý jednotlivý program Skauttreku 10 S, když jej připravíš sám, a 5 S, když zařídíš, že ho připraví někdo jiný. A když to bude pro veřejnost, tak získáváš prémie podle úkolu Marketing.