V0712-4-D-(2,4) SPORT max. 155S/31dní
V tomto velikém úkolu nebudeme mluvit o závodním a špičkovém sportu, ale o sportu prováděném pro zdraví a pro radost z pohybu, o Tyršově heslu, že ve zdravém těle je zdravý duch. Dnes a denně se můžeme v televizi přesvědčovat, že špičkový sport se pohybuje na hraně lidského zdraví a že tuto hranici jsou někteří ochotni pro peníze a slávu překročit.

Tohle není samozřejmě parketa pro nás, skauty, kteří umí ocenit sportování, i když ne tak dokonalé, v přírodě nebo na táboře a to podle možností, která přinášejí jednotlivá roční období. Naše výhoda spočívá v možnosti odzkoušet spousty zajímavých sportů v přírodě i tělocvičně, místo abychom trénovali na doraz se zdravotními riziky vícefázově stále jeden sport. a čekali na lavičce až nás trenér postaví do zápasu To je ovšem daň za velké uspokojení těch úspěšných, doprovázené sportovní slávou a penězi, což jsou věci,kterých se zase my nedočkáme.Ale každý má svobodnou volbu.

Nám však jde ozdraví a radost z pohybu i z toho, že si umíme poručit a každý den zacvičit nebo zasportovat, protože naše sedavá civilizace nám už k pohybu během zaměstnání nedává žádnou šanci, což ještě před sto lety zdaleka úplně neplatilo. Půjde tedy o to vytvořit si pro každodenní pohyb a sportování návyk a to pokud možno v co nejmladším věku. To velice dobře vědí sportovní rodiče, kteří chtějí ze svých dětí mít sportovce, kteří by kráčeli v jejich stopách. Tito rodiče, jak se ukazuje, jsou dnes také nejlepšími trenéry svých dětí (podobné je to asi i v hereckých rodinách). Jsme schopni tenhle úkol jako skauti vůbec zvládnout. Tady je naprosto nezastupitelná úloha vedoucího, který musí být v přístupu ke sportu vzorem. To je však bohužel v mnoha případech problém, který musí být řešen, protože vlčata, světlušky, ale i skauti a skautky musí k maximálnímu pohybu být vedeni. Roveři a dospělí skauti, pokud v mládí nezískali potřebný návyk pro sportování, budou pohodlní a už se asi těžko změní, což jsem zblízka pozoroval na Lesní škole.

Při hledání jakési motivace pro tento návyk jsem přišel na tuto možnost:

Každý měsíc máš k dispozici tolik svemů kolik je počet dní v měsíci x 5 Tak za leden je to 5x31 = 155, za únor: 5x28 = 140. Za každý den,ve kterém jsi alespoň 30 min nesportoval, necvičil ,neběhal, nejel na kole, nestoupal po schodech si odečti denní počet 5 svemů. Někde si dělej každý den čárku a za měsíc budeš vědět kolik máš svemů. Maximální výsledek činí 1825 S za rok a ty se k tomuto číslu budeš blížit, jak se bude tvůj pohybový návyk upevňovat.

Cvičení a sportování spoj s pravidelným sprchováním studenou vodou a stane se z tebe nejen sportovec, ale i otužilec, kterého hned tak něco neschvátí. A když k tomu přidáš ještě správné stravování a hodnoty ducha stane se z tebe člověk, který si především sám sebe bude nejvíc vážit. A to je přece cesta ke štěstí, po kterém všichni prahnou.

Tady si dovoluji s Kybem uctivě nesouhlasit, já jsem živoucí příklad člověka, který začal sportovat až v roverském věku. Záleží jen na vůli a odhodlání - což lezcům není cizí. Směle do toho!
Hapla