V1107-1-J-(3) KLUB ČLOVĚKA V TÍSNI dlouhodobá podpora charitativní organizace = 50 S
Vůbec není jedno, kde se člověk na Modré planetě narodí, rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou obrovské. Určitým ukazatelem může být velikost hrubého domácího produktu, který říká, že např. v roce 2010 byl nejvyšší v Lucembursku (108 812 dolarů/osobu/rok) nejnižší v Burundi (174 dolarů/osobu/rok). To je ovšem statistický průměr, který říká, že když jeden má 2 miliony dolarů a druhý nic, pak průměr je milion dolarů.
Skauti mají heslo, které je i součástí jejich pozdravu: "silnější pomáhá slabšímu". Vedle obrovského sobectví a egoismu jedněch, kteří jsou toho názoru, že se má každý starat sám o sebe, jsou na světě i druzí, kteří mají smysl pro pomoc slabým a chudým. Mě osobně se zdá, že podíl těchto lidí ve světě roste, což podporuje i zpráva, že téměř 40 amerických miliardářů se rozhodlo na výzvu druhého nejbohatšího muže světa - skauta a zakladatele Microsoftu, Billa Gatese, věnovat polovinu svého majetku na charitu.
Filantropem (člověkem, který pomáhá druhým) se ovšem může stát nejen miliardář, ale kdokoliv z nás. Česko patří s 18 271 dolary HDP/osobu/rok k té bohatší části zeměkoule a bylo v roce 2010 ve světě na 38. místě. Patříme tudíž k těm "silnějším", kteří by měli pomáhat. Stát se filantropem je možné například s pomocí organizace Člověk v tísni, jejímž spoluzakladatelem a současným ředitelem je skaut a studentský předák ze sametové revoluce Šimon Pánek. Tato organizace na profesionální úrovni pomáhá velice účinně, promyšleně a přitom hospodárně v celém světě a "People in need" má již ve světě potřebných svůj zvuk.
Vykazování hospodaření, jak jsem se přesvědčil, je naprosto bezchybné a já osobně mám v tuto organizaci naprostou důvěru. Proto jsem vstoupil do Klubu přátel Člověka v tísni kam přispívám pravidelnou částkou, kterou jsem si dobrovolně zvolil a mám tak alespoň trochu dobrý pocit, že mohu pomoci těm nejpotřebnějším.
Veškeré informace o této organizaci, včetně přihlášky do Klubu přátel, najdeš na webu www.clovekvtisni.cz
Za členství v Klubu přátel si jednorázově připiš 50 S.

Možná nepodporuješ zrovna Člověka v tísni, ale jinou charitativní organizaci. Pokud je to podpora pravidelná, samozřejmě si oněch 50 S připiš také.
Výběru organizace, kterou chceš podporovat, věnuj pozornost a vyber si důvěryhodnou organizaci. Zjisti si na webu něco o jejím fungování, na co peníze využijí, jaké mají výsledky. Za úvahu může stát třeba Diecézní charita nebo Dobrý anděl, z mezinárodních například Adra nebo Lékaři bez hranic.
Hapla