VV0404-5-D-(2) AUDIOANGLIČINA Za každý obrat 1 S
Úkoly v našem seriálu Cesta k vrcholu, ale i celý skauting, sledují v podstatě rozvoj schopností přežití, jak v přírodě tak v civilizaci, při čemž obě tato prostředí mohou být pro člověka pěkně drsná. Celý svět začíná být pro každého, pokud se narodil ve svobodné zemi, dnes přístupný fyzicky, ale zejména komunikačně.

Společným jazykem této planety (ať chceme nebo nechceme) se stává angličtina, protože z anglicky mluvících zemí, proudí do světa nejvíce nových poznatků, takže všichni, kteří tyto poznatky chtějí využívat ( např. celou informatiku a výpočetní techniku), musí umět anglicky. Situace je dnes taková, že i v jiných jazykových oblastech se lze anglicky dohovořit. Dokonce i v chudém Nepálu pod Himalájemi, kam dnes proudí turisté z celého světa umí už i šerpské děti základy angličtiny jako východisko pro zvyšování své životní úrovně poskytováním turistických služeb.
Takže jestli je někdo rozhodnut naučit se pouze jediný jazyk, měla by to být angličtina. Při učení se cizím jazykům se ukazuje, že dosavadní způsoby výuky jsou značně neproduktivní. Zažil jsem, že při roverském puťáku po Šumavě dvě děvčata, která omylem překročila hranice do Německa, nebyla i ke svému překvapení, schopná se rozumně domluvit s tamními policisty i když se ve škole němčinu učila.
Jak to, že malé dítě se naučí bez gramatiky a slovíček mateřský, případně další jazyk za 2 – 3 roky? Z tohoto poznání byla odvozena zcela nová metoda učení: kde začátkem všeho je poslouchání cizí řeči. To lze realizovat tak, že budeš poslouchat na pásce nahraná konverzsační spojení a slovíčka, čtená rodilými mluvčími česky a současně anglicky, pomocí walkmanu nebo diktafonu , při současném sledování českého a anglického textu.
Protože psychologové zjistili, že většina lidí je schopna dělat dvě věci najednou např. poslouchat hudbu a při tom se učit matematiku,lze obdobně poslouchat i cizí řeč při další činnosti např. při sledování televize nebo všude tam kde máš nějaké prostoje. Nahrávka se ukládá do tzv. podvědomí (pravá hemisféra mozku). Odzkoušel jsem a funguje to. Zkus to a uvidíš, že tě nakonec angličtina začne i bavit.
Můžeš využít čtené audioknihy a jiné cizojazyčné nahrávky. Nebo přímu audio jazykové kurzy volně dostupné na internetu. Další možností jsou anglické filmy a seriály s titulky. Je to také parádní využití času třeba při relaxaci. Za každý zvládnutý obrat máš 1 S . Ve vlastní režii pak můžeš postupně získávat další nahrávky a jazyk zvládat ve větší šíři. A úplně stejně případně další jazyky.